Merkelová tratí voči populistom

EurActiv.com/Reuters

V spolkovej krajine Bádensko-Würtnerbersko – tradičnej bašte kresťanských demokratov dosiahla Merkelovej CDU historicky najhorší výsledok 27 %. Ocitla sa na druhom mieste za koalíciou vedenou Zelenými (30,3 %) . AfD získala 15,1 %, čím odsunula sociálnu demokraciu (SPD) na štvrté miesto (12,7 %).

Populistická Alternatíva pre Nemecko (AfD) dosiahla dvojciferné výsledky vo všetkých troch spolkových krajinách. Všade kandidovala po prvýkrát.

Voľby sa všeobecne vnímali ako skúška vnímania spôsobu, akým sa nemecká vláda na čele s Merkelovou postavila k utečeneckej kríze.

Nemecké noviny Bild prišli s titulkom „Hororový deň pre Angelu Merkelovú“.

„Ľudia, ktorí nás volili sú proti tejto utečeneckej politike“, povedal podpredseda AfD Alexander Gauland.

„Máme v otázke utečencov veľmi jasnú pozíciu: nechcem prijímať žiadnych utečencov“, vyhlásil.

V Sasku-Anhaltsku získala AfD takmer každý štvrtý hlas (24,2 %) – čo z nej robí v tejto spolkovej krajiny po CDU (29,8 %) druhú najsilnejšiu politickú stranu. Tretí skončili Die Linke a za nimi SPD.

Porýní-Falcku skončila AfD po SPD (36,2) a CSDU (31,8) tretia s 12,6 %.

Na otázku, či Merkelová zvažuje zmeny vo svojej politike, generálny tajomník CDU Peter Tauber odpovedal: „Nevidím takú potrebu“.

Vicekancelár Sigmar Gabriel (SPD) rovnako vyhlásil, že široká koalícia zostáva vo svojich pozíciách pevná.

„Máme jasnú pozíciu o politike voči utečencom a tej sa držíme“, povedal líder SPD.

Táto strana ubližuje krajine

Len minulý rok prišlo do Nemecka 1,1 milióna žiadateľov o azyl. Merkelová odoláva tlaku zastaviť ich príchod a trvá na tom, že postup pri zvládaní utečeneckej krízy musí byť európsky a jeho súčasťou má byť aj distribúcia utečencov medzi všetkých 28 štátov.

Stanoviť limit na prichádzajúcich utečencov by podľa nej bolo “krátkodobé pseudo-riešnie“ a jediným opatrením, ktoré zásadne zníži ich počty je „spoločný európsky postup“.

Podľa mnohých AfD ťaží najmä z rastúceho skepticizmu v nemeckej verejnosti o udržateľnosti a schodnosti tohto riešenia.

Kým v roku 2013 AfD vznikla na platforme odporu voči spoločnej mene, kedy ťažila s krízy, s ktorou zápasila eurozóna. Odvtedy sa profiluje viac ako anti-imigrantská strana.

Líderka strany Frauke Petry tvrdí, že počas kampane hovorili aj o iných témach ale priznáva, že táto rezonovala u všetkých strán a ľudí „pretože je to tak emocionálna téma“.

Nemecký minister vnútra Thomas de Maizière pred voľbami spolu s ďalšími stranami, občianskymi a náboženskými združeniami apeloval na voličov, aby odmietli AfD.

„AfD nemá žiadny politický program a žiadnu kapacitu riešiť problémy“, povedal v nedeľu pre Die Welt. „Musíme to povedať jasne – táto strana našej krajine škodí“.

Merkelová sa o AfD vyjadrila ako o „strane, ktoré neprináša do spoločnosti súdržnosť a neponúka vhodné riešenia problémov ale len stavia na predsudkoch a rozkoloch“.

Zároveň povedala, že ide o podľa nej i dočasný fenomén, pričom keď jej politiky povedú k poklesu počtu migrantov, AfD stratí podporu, ktorú momentálne má.