Merkelová varovala Camerona pred odchodom z EÚ

Zdroj: TASR AP; autor: Markus Schreiber

Nemecká líderka včera najprv vystúpila v Európskom parlamente v Bruseli a dve hodiny s europoslancami diskutovala o ekonomických problémoch EÚ a budúcom viacročnom rozpočte EÚ na obdobie 2014 – 2020. Vyzvala k posilneniu koordinácie hospodárskej politiky a užšiemu prepojeniu fiškálnej politiky.

Pripustila, že na zastavenie krízy treba ešte prijať veľmi veľa opatrení a zdôraznila, že členovia eurozóny musia presadzovať reformy a načrtnúť plán pre jednotu. Opakovane citovala Jacquesa Delorsa, dlhoročného predsedu Európskej komisie a jedného z „otcov Európy“.

Podľa Merkelovej ak si blok chce udržať úroveň prosperity, krajiny musia Európskej únii umožniť dohliadať na rozpočty, keď to bude nevyhnutné. „Treba ešte urobiť veľa na to, aby si Európska únia ako celok opäť získala dôveru,“ uviedla Merkelová. „Nemôžeme zastať na polceste. Musíme byť kreatívni. Musíme nájsť nové riešenia.“

Dodala tiež, že politiky musia začať byť spoločnejšie. Riešenie krízy by mohla podľa nej priniesť aj zmena Lisabonskej zmluvy. Nemožno podľa nej vylúčiť presun časti suverenity na EÚ. Taktiež apelovala na pokračovanie v úsporných opatreniach, podľa jej slov snaha nie je márna.

Merkelová: Neviem si predstaviť EÚ bez Británie

Ešte pred stretnutím s britským premiérom Davidom Cameronom uviedla, že Spojené kráľovstvo je nevyhnutnou súčasťou EÚ. „Verím, že na ostrove môžete byť veľmi šťastní, ale byť samotní na tomto svete vás šťastnejšími neurobí,“ reagovala na výzvu britského euroskeptického poslanca Nigela Faragea, aby na stretnutí Cameronovi povedala, že Británia by mala z EÚ odísť.

Markelová po diskusii v europarlamente odletela do Londýna, kde sa s britským premiérom snažila urovnať nezhody spojené s rozpočtom EÚ. Cameron totiž pohrozil vetom návrhu, ak nedôjde k jeho zmrazeniu. Dolná komora britského parlamentu 31. októbra však proti vôli vlády odhlasovala, aby premiér počas rokovaní o rozpočte EÚ nežiadal iba jeho zmrazenie, ale zníženie.

Napriek tomu, že ide o jeho prvú potupnú porážku parlamente od jeho nástupu k moci v roku 2010, môže mu pri vyjednávaniach o rozpočte v Bruseli pomôcť. Cameron totiž bude môcť tvrdiť, že vzhľadom na rozhodnutie parlamentu, aj keď nezáväzného, má zviazané ruky.

Okrem toho uviedol, že vôľu poslancov bude rešpektovať. Plánované zvýšenie v utorok označil za absurdné. Kancelárka ho vyzvala, aby sa krajina neobracala chrbtom k Európe a aby spolupracovala na dosiahnutí dohody.

(EurActiv/TASR)