Merkelová zabojuje o post nemeckej kancelárky aj štvrtý raz

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, zdroj: EurActiv.com

Najťažšia kampaň

Kancelárka predpovedá doposiaľ najťažšiu kampaň, najmä kvôli rastúcej vlne populizmu. Po neistote, ktorú priniesol brexit a víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA, považuje Merkelová opätovnú kandidatúru za svoju povinnosť.

„Ako v Európe, tak i vo svete čelíme zápasu o naše hodnoty a záujmy,“ vyhlásila 62-ročná Merkelová v centrále Kresťanskodemokratickej únie (CDU).

„Toto budú skutočne najťažšie voľby, asi najťažšie od zjednotenia národa v roku 1990,“ dodala.

Angela Markelová pôsobí na čele exekutívy najdlhšie spomedzi súčasných európskych politikov. S ohľadom na dnešné turbulentné udalosti na politickej scéne, označila svoje rozhodovanie za obzvlášť náročné. Zároveň však priznala, že si uvedomuje, že viacerí lídri práve k nej vzhliadajú ako k zdroju stability.

Stane sa rekordérkou?

Ak by sa jej podarilo zvíťaziť a zastávať úrad ešte po ďalšie štvorročné obdobie, vytvorila by tak povojnový rekord, ktorý doposiaľ držal jej mentor, bývalý nemecký spolkový kancelár Helmut Kohl.

„Je to pre mňa skutočná pocta, ale považujem to za groteskné, či dokonca absurdné.“ Reagovala tak na niektorých komentátorov, podľa ktorých by to mala byť práve nemecká kancelárka, kto sa stane „lídrom slobodného sveta“.

Svojim rozhodnutím ukončila mesiace špekulácií. Zástupcovia CDU ho prijali ohromujúcim potleskom.

Môže jej uškodiť migrácia

Dcéra pastora a vyštudovaná fyzička sa v Nemecku teší veľkej podpore. Podľa občanov stelesňuje úprimnosť a priamočiarosť. Zároveň v nej vidia osobu, ktorej úsudku v časoch krízy najviac dôverujú.

Túto podporu však značne oslabilo rozhodnutie vpustiť počas uplynulých dvoch rokov do Nemecka viac než jeden milión žiadateľov o azyl.

To prirodzene oživilo nádeje populistov z Alternatívy pre Nemecko (AfD). Jej zástupcovia v krajine šíria strach z migrácie.

Vzhľadom na súčasný turbulentný vývoj v globálnej politike pozorovatelia skôr odhadujú, že nemeckí voliči sa nakoniec priklonia k voľbe „z rozumu“.

Podpora z regiónov i vo svete

K jej kandidatúre sa vyjadrili aj niektorí regionálni predstavitelia. Predseda Spolkovej republiky Sasko, Stanislaw Tillich hovorí o Merkelovej ako o odpovedi na populizmus dnešných časov.

„Ona predstavuje presný opak toho, čo stelesňuje Trump,“ povedal Tiillich v rozhovore pre Redaktionsnetzwerk.

Dosluhujúci americký prezident taktiež vyzdvihol kancelárku a označil ju za vynikajúcu politickú partnerku. „Ak by som bol Nemec, mal by som možnosť voliť, určite by som hlasoval práve za ňu,“ dodal.

Na základe prieskumu, ktorý v nedeľu zverejnil nemecký Bild, si kancelárku v úrade želá 55 % oslovených voličov. V auguste jej podpora dosahovala úroveň 42 %.

Kľúčová úloha kancelárky

Na rozdiel od relatívne silnej podpory, ktorou disponuje Angela Merkelová, čelí svet mnohým politickým výzvam.

Do Bieleho domu sa od januára posadí novozvolený americký prezident Donald Trump a Británia sa musí vysporiadať s následkami rozhodnutia občanov opustiť Európsku úniu. Navyše Francúzsko čakajú v máji prezidentské voľby, kde môže na víťazstvo pomýšľať kandidátka krajnej pravice Marine Le Penová.

O to dôležitejšia je preto pozícia nemeckej kancelárky. Ta aj z tohto dôvodu na budúci piatok zvoláva rokovanie na nemeckej pôde.

Na stretnutie pozvala odchádzajúceho amerického prezidenta Obamu, a taktiež vrchných predstaviteľov Británie, Francúzska, Talianska a Španielska. Témou rokovaní má byť boj proti terorizmu, boj proti klimatickým zmenám a v neposlednom rade strategická hrozba, ktorú predstavuje Rusko.