Merkelová zažehnala vnútrokoaličný spor o migrácii

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer odchádza z ústredia CDU po päťhodinových rokovaniach. [EPA-EFE/ALEXANDER BECHER]

Konzervatívci nemeckej kancelárky našli riešenie, ktoré odvrátilo pád vlády. Rakúsko naznačilo, že môže obnoviť kontrolu na hraniciach s Talianskom a Slovinskom.

Vláda Angely Merkelovej sa ocitla na pokraji kolapsu len tri mesiace po svojom vzniku. Vďaka novej dohode o migračnej politike medzi koaličnými stranami zatiaľ prežije. Mnohí sa začali pýtať, či žena, ktorá dominovala európskej politike dvanásť a pol roka, už nepresluhuje.

Najnovší spor o migrácii je ďalším znakom toho, že Európa je rozdelená medzi tými, ktorí chcú zachovať otvorené hranice, a tými, ktorí chcú obmedziť počet migrantov.

Minister vnútra neodstúpi

Po päťhodinových rozhovoroch vystúpil líder Kresťansko-sociálnej únie Bavorska (CSU) Horst Seehofer pred novinárov a povedal im, že zostane vo svojej funkcii. Spolu s kresťanskými demokratmi (CDU) dosiahol dohodu, ktorá by mala zastaviť nelegálnu migráciu.

„Summit nehumánnosti“? Dohoda o migrácii čelí kritike aj otázkam

Regionálne platformy vylodenia odmietajú krajiny, ktoré ich majú hostiť. Podoba kontrolovaných centier pre migrantov v Európskej únii je zase nejasná. A stredoeurópske krajiny popreli, že by sľúbili pomôc Nemecku.

„Po intenzívnych diskusiách medzi CDU a CSU sme dosiahli dohodu o tom, ako môžeme v budúcnosti zabrániť nelegálnej migrácii na hraniciach medzi Nemeckom a Rakúskom,“ uviedol Seehofer, keď opustil berlínske ústredie CDU.

Podľa dohody budú migranti, ktorí už požiadali o azyl v iných krajinách Európskej únie, zatiaľ zadržaní v tranzitných strediskách na hraniciach. Nemecko sa medičasom snaží vyjednať dvojstranné dohody o ich návrate.

Tak ako prevádzkové priestory medzinárodných letísk, aj tranzitné strediská sa budú považovať za neutrálne územie, ktoré nepatrí Nemecku. Práve neutralita by mala uľahčiť deportáciu nelegálnych migrantov.

„Duch partnerstva“ sa zachoval

Seehofer môže vďaka novej dohode hovoriť o prísnejších imigračných kontrolách, kým Merkelová môže tvrdiť, že Nemecko dodržiava pravidlá Európskej únie a podporuje slobodu pohybu v rámci bloku.

Salvini chce vytvoriť „Ligu líg“ na obranu záujmov národných štátov v Európe

Budúcoročné európske voľby by mali byť referendom o elitách, bankách, prisťahovalectve a zárukách práce, ako aj „o Európe, ktorá chráni svojich občanov“.

„Duch partnerstva sa v Európskej únii podarilo zachovať a súčasne sme urobili dôležitý krok k nastoleniu poriadku,“ povedala Merkelová novinárom.

Nemecká politika zažila podobný otras naposledy v roku 2015, keď sa Merkelová rozhodla otvoriť hranice a prijať viac ako milión utečencov z Blízkeho východu a Afriky.

Rozhodnutie sa dotklo aj európskej politiky a podnietilo vzostup protiimigračných strán vrátane krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). Stále hrozí, že AfD vyradí konzervatívcov v regionálnych voľbách v októbri.

Rakúsko „ochráni“ svoju južnú hranicu

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz uviedol, že nemecký spor o migrácii podčiarkol dôležitosť posilnenia vonkajších hraníc Európskej únie.

„Zabezpečenie vonkajšej hranice je základom pre bezpečnosť vnútornej mobility (v Európskej únii),“ povedal Kurz vo svojom prejave v Európskom parlamente. Dodal, že Rakúsko bude počas svojho šesťmesačného predsedníctva, ktoré začalo 1. júla, pracovať na dosiahnutí tohto cieľa.

Ešte predtým rakúsky kancelár povedal, že migračná dohoda, ktorá ukončila vnútro-koaličný spor v Nemecku, prinúti Rakúsko „ochraňovať“ južnú hranicu, ktorú zdieľa so Slovinskom a Talianskom.

„Ak by sa táto dohoda stala pozíciou nemeckej vlády, vnímali by sme to ako podnet k tomu, aby sme podnikli potrebné kroky, ktoré by zabránili negatívnym dôsledkom pre Rakúsko a jeho obyvateľstvo,“ uviedol v spoločnom vyhlásení s krajne pravicovým vicekancelárom Heinzom-Christianom Strachem a ministrom vnútra Herbertom Kicklom. „(Rakúska) vláda je preto pripravená prijať opatrenia na ochranu našich južných hraníc,“ povedal Kurz.