Merkelová: Žiadna automatika pri výbere šéfa Komisie

Zdroj: Regierungonline/Denzel

„Zmluva jasne popisuje, že to treba brať do úvahy“, povedala na tlačovej konferencii po minulotýždňovom summite EÚ nemecká kancelárka Angela Merkelová.

„Predsedu Európskej komisie volí Európsky parlament po návrhu Európskej rady. Nie je tam žiadne automatické prepojenie medzi počtom hlasov a obsadení tejto pozície – aspoň pre mňa nie“, povedala.

Nemecká kancelárka tak len pripomenula, že prerogatíva Európskej rady (summitu hláv štátov a vlád) v oblasti obsahovania top pozícií v hierarchii európskych inštitúcií stále platí.

Európska rada musí pri svojej nominácii zobrať do úlohy voľby do Európskeho parlamentu a viesť s EP konzultácie.

Lisabonská zmluva explicitne nepočítala s postupom aký teraz avizujú európske politické strany. Každá z nich chce interným výberom nominovať kandidáta na post predsedu Európskej komisie. Očakávajú, že sa nim stane kandidát tej strany, ktorá v eurovoľbách získa v EÚ najviac hlasov.

Voliči tak dostanú nepriamo možnosť predsedu EK zvoliť. Európski politici si od toho sľubujú zatratktévnenie volieb do Európskeho parlamentu.

Merkelovej komentár vychádza zo stretnutia lídrovo združených v Európskej ľudovej strane (EPP). Na programe bola aj téma nominácie na post predsedu EK. Skutočné rokovania sa však podľa Merkelovej môžu naozaj začať až po voľbách do EP. Podľa informácií zo stretnutia ja švédsky premiér Frederik Reinfeldt preferuje technokratické vedenie európskej exekutívy pred spolitizovaným aparátom.

Európska ľudová strana by však mala o svojom top kandidátovi diskutovať na stretnutí 13. novembra. Rozhodnutie o konkrétnom mene sa zatiaľ neočakáva. Socialisti, zelení a liberáli už tiež odštartovali proces svojich primárok.

Otázka vedenia Európskej komisie je tiež predmetom koaličných rokovaní v Nemecku medzi Merkelovej CDU a SPD. Socialisti údajne žiadajú nomináciu Nemecka pre Martina Schulza (SPD), súčasného predsedu Európskeho parlamentu.

Pozície

Nejasnosť v postupe naznačil v nedávnom rozhovore pre EurActiv.sk aj slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič. „Preferoval by som, aby si každá európska politická frakcia veľmi dobre zvážila, koho navrhne a koho postaví do čela svojej kandidátky, aby mal tento človek reálnu šancu nielen získať hlasy vo voľbách, ale byť aj akceptovateľný Európskou radou“, povedal na margo.

Europoslankyňa Monika Flašíková Beňová (S&D, Smer-SD) si nemyslí, že voľby a kandidáti európskych politických strán budú smerodajné.

„Predseda Európskej komisie je jednou z funkcií, ktorá je súčasťou vyjednávania pri zostavovaní Európskej komisie. Spravidla to ani tak nie závisí od výsledkov volieb do Európskeho parlamentu skôr to závisí od zloženia vlád v členských štátoch.“

„Nominácia príde z Európskej rady a Európsky parlament k tomu zaujme stanovisko, väčšinou ju schváli, nepamätám si, že by to bolo inak.“

Europoslanec Peter Šťastný (SDKÚ-DS, EĽS): „Čiastočne súhlasím s pani Angelou Merkel. V demokratických líniách zvyčajne ten, kto vyhrá voľby má právo určiť najvyššieho exekutívne činiteľa. Samozrejme sú výnimky. V rámci toho si viem podstaviť, že by to nemusel byť víťaz európskych volieb, ktorý by viedol Európsku komisiu. Myslím si však, že by únii pomohlo, keby tá dohoda nastala už pred voľbami a kandidáti by boli jasní, čo by zmenšilo priestor na politizovanie, manévrovanie a výmeny, ktoré a potom dejú. Transparentnejší proces by pomohol únii a jej fungovaniu.“

Sergej Kozlík (ALDE, ĽS-HZDS): „Vlády sa budú dohadovať, kto bude predsedom Európskej komisie. Niečo vzíde aj s koaličných rokovaní v Nemecku.

Na čom sa dohodnú, to príde do Európskeho parlamentu. Zatiaľ takúto dohodu Európsky parlament vždy akceptoval s výnimkou niektorých komisárov. Za istých okolností by som si vedel predstaviť aj iného predsedu EK než pravicového. Treba si ale uvedomiť, že Európska komisia nie je nič iné ako úradnícka vláda EÚ a tak ju treba vnímať. Sedia tam pravicoví, lavicoví politici a to je úžasné na EÚ, že sa z toho dokáže vytvoriť funkčný mechanizmus.“