O Merkelovej vychádza nelichotivá kniha

Zdroj: TASR/AP Photo/Darko Bandic

V Nemecku vychádza 300-stranový titul, ktorý kancelárku označuje za hrozbu pre nemeckú demokraciu. Názov knihy je alúziou na Puzzov kultový mafiánsky román Krstný otec. Volá sa „Kmotra“, v origináli „Die Patin. Wie Angela Merkel Deutschland umbaut“ (Podtitul: Ako Angela Merkel pretvára Nemecko).

Podľa nemeckého servera Deutsche Welle (DW) je to doposiaľ najsilnejšia kritika Angely Merkelovej odkedy sa ujala moci. Kniha má 300 strán a potenciál stať sa bestsellerom.

DW upozorňuje, že obsahom ide ďalej ako známe výčitky voči Merkelovej, napríklad, že sa zbavuje všetkých mužských rivalov alebo, že robí rozhodnutia, až keď vie, na ktorú stranu sa situácie preklonila.

Najvážnejším obvinením knihy je, že kancelárka zavádza „tichý variant autoritatívnej moci“ ako aj to že celkovo znižuje latku politickej morálky. Štýlu jej výkonu moci autorka vyčíta, že kradne nápady od svojich politických rivalov, alebo že pristupuje k právnym a etickým normám ako aj k parlamentu a k ústave s rezervou.

Z hľadiska európskej politiky sú vraj obavy z jej vplyvu sú oprávnené a Európania by sa mali mať na pozore pred jej smädom po moci a snahe nasadiť Európe nemeckú tvár.

Hlasy, ktoré hovoria o oslabovaní demokracie nie sú Nemecku nie sú nové, čo je ale nové je, že niekto tento proces teraz zosobnil v osobe Angely Merkelovej konštatuje DW.

Medzi Merkelovej rozhodnutia, ktoré značnú časť Merkelovej strany CDU zaskočili patrí náhle rozhodnutie opustiť jadrovú energetiku, ukončenie vojenskej služby a liberálnejší prístup k homosexuálnym párom.

Autorkou kritiky je 71-ročná Gertrud Höhlerová, bývalá poradkyňa iného kresťanskodemokratického kancelára Helmuta Kohla. Sama bola členkou CDU. Pôvodným povolaním je literárna vedkyňa, aktívna je najmä ako publicistka. Pôsobila aj ako komunikačná poradkyňa pre komerčnú sféru (Deutsche Bank, Volkswagen).

Venovanie v knihe znie „všetkým, ktorí si doteraz hrýzli do jazyka. Koľko takých je je podľa DW ťažko odhadnúť. Strana ale má povesť značnej submisivity voči svoje kancelárke, ktorú nedávno opäť magazín Forbes vyhlásil za najvplyvnejšiu ženu sveta. Ak sa ale CDU po roku 2013, kedy sa budú v krajine konať spolkové voľby, udrží pri moci, bude za to môcť vďačiť jedine popularite Angely Merkelovej, uzatvára DW.