Microsoft odhalil kyberútoky na mimovládky, v čase eurovolieb ponúkne ochranný softvér

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Sascha Steinbach]

Americká spoločnosť zaznamenala v ostatnom období niekoľko kybernetických útokov na neziskové organizácie a európske think-tanky. Pre ochranu eurovolieb zavádza voľne prístupný nástroj, ktorý bude dostupný aj na Slovensku.

Technologický gigant v stredu (20. februára) oznámil, že nedávno zaznamenal infiltráciu do systémov zamestnancov nemeckej Rady pre zahraničné vzťahy a európske úrady, Aspenského inštitútu a  nadácie German Marshall Fund. Tieto a ďalšie napadnuté neziskovky sa primárne venujú témam ako demokracia, volebná integrita a verejná politika, a intenzívne spolupracujú s vládami európskych krajín.

Spoločnosť Microsoft uviedla, že je „veľmi dôležité, aby organizácie, ktoré podopierajú demokratický proces, mali prístup k výnimočne dobrej ochrane počítačovej bezpečnosti“, a to najmä v období pred celoeurópskymi voľbami v máji. Tie ponúkajú ideálnu príležitosť pre tých, ktorí by mali v záujme plebiscit ovplyvňovať, upozorňujú odborníci na kybernetickú bezpečnosť.

Americká technologická spoločnosť tiež ohlásila, že v tejto oblasti zintenzívni svoje úsilie a proti cudziemu zasahovaniu do európskeho volebného systému poskytne organizáciám bezplatný kyberbezpečnostný systém AccountGuard.

Pôvodca neznámy

Softvér, ktorý je súčasťou programu Obrana demokracie (Defending Democracy Program), bude v Európe dostupný pre ďalších dvanásť krajín, vrátane Slovenska. Doteraz ho mali k dispozícii len v Spojených štátoch, v Spojenom kráľovstve, v Írsku a v Kanade.

Slovenskí používatelia programu Office 365 k nemu budú mať prístup v priebehu najbližších mesiacov. Hlavnou funkciou systému je schopnosť vyhľadať hrozby na rôznych účtoch a e-mailových adresách.

Únia sa pripravuje na odvrátenie pokusov o manipuláciu eurovolieb

Kauza Cambridge Analytica tento rok otriasla americkou demokraciou. Rovnaké nebezpečenstvo môže hroziť aj Európskej únii v májových voľbách do Európskeho parlamentu. Komisia na hrozbu odpovedá balíčkom opatrení, pracovnými skupinami aj novými reguláciami.

Karen Donfriedová, riaditeľka nadácie German Marshall Fund v reakcii na kybernetické útoky uviedla, že sa odhalila krehkosť ochrany ďalších aktérov volieb.

„Riziko (ohrozenia kybernetickými útokmi, pozn. red.) existuje nielen pre kandidátov a kampane. Organizácie a aj jednotlivci si ich musia byť vedomí a pripravení na to, že malígne sily, vrátane tých sofistikovaných, sa môžu usilovať o zneužitie digitálneho priestoru,“ hovorí Donfriedová.

Zdroj útokov na mimovládky spoločnosť Microsoft zatiaľ nešpecifikovala.

Pribudne režim kybernetických sankcií

Mnohí Európania sa rizík, spojených s kybernetickými útokmi v čase eurovolieb, skutočne obávajú. Prieskum Eurobarometra, ktorého výsledky boli zverejnené v novembri, zistil, že 61 percent Európanov sa obáva, že by voľby mohli byť manipulované prostredníctvom kybernetických útokov. Až 59 percent je znepokojených tým, že by voľby mohli ovplyvňovať zahraniční aktéri a zločinecké skupiny.

Podľa podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa si občania EÚ „dobre uvedomujú nepriateľské sily, ktoré by chceli manipulovať s tým, čo čítajú, premýšľajú a o čom nakoniec hlasujú“.

Únia čelí kyberškandálu: Hackeri roky čítali diplomatické správy, niektoré sú zo Slovenska

Hoci najutajovanejšie informácie hackeri neodhalili, zverejnenie upozornilo na pozoruhodne slabú ochranu rutinnej pošty medzi úradníkmi a diplomatmi EÚ. Medzi stovkami zverejnených depeší sa ocitli aj opisy stretnutí slovenských diplomatov.

Európska komisia ešte v apríli minulého roka žiadala, aby online spoločnosti, vrátane technologických gigantov a sociálnych sietí dobrovoľne prijali takzvaný Kódex postupov. Zainteresované strany sa na ňom dohodli v septembri. V decembri pribudol aj Plán prístupu k dezinformáciám.

„Voľby musíme lepšie ochrániť tak, že budeme intenzívnejšie spolupracovať s členskými štátmi na detekcii hrozieb, umožňujúcich kybernetické útoky, a to aj prostredníctvom nového systému rýchleho varovania,“ hovoril o ďalších krokoch Bruselu eurokomisár pre bezpečnostnú Úniu, Julian King, počas mníchovskej bezpečnostnej konferencie.

Medzi systémy podľa neho v ostatnom období pribudli súbory opatrení na spoločnú diplomatickú reakciu EÚ pri kybernetických útokoch, nástroj kybernetickej diplomacie, ktorý zahŕňa spoluprácu s tretími krajinami a, v prípade potreby, aj reštriktívne opatrenia.

„V súčasnosti sme v procese vytvárania režimu kybernetických sankcií a pracujeme aj na tom, aby sme dokázali lepšie identifikovať, odkiaľ počítačové útoky prichádzajú,“ dodal King.