Migrácia môže byť ekonomicky prínosná

Sýrski utečenci, (zdroj: World Bank Photo Collection/Flickr)

Jedným z hlavných cieľov rozvojových programov spolkového Ministerstva pre hospodársku spoluprácu a rozvoj je „boj s príčinami úteku“ (Fluchtursachen bekämpfen). Podľa nemeckých odborníkov na migráciu to nemusí byť správny prístup.

„Vlády si musia uvedomiť, že tok utečencov nie je iba dočasný problém,“ hovorí Danuta Sacherová z mimovládnej organizácie Terre des Hommes. „Rozvojová pomoc musí urobiť z migrácie úspešný fenomén, nie jej brániť, ako to robila doteraz.“

Výskum Inštitútu pre výskum migrácie a medzikultúrnych štúdií (IMIS) v Osnabrücku naznačuje, že oblasti s vyššou imigráciou sú zároveň centrami inovácií a vyššej produktivity. Krajiny pôvodu vďaka presunom za prácou tiež významne získajú. Z vyspelých štátov k nim mieria remitencie a znalosti.

Svet nám nestojí na prahu dverí

86 % svetových utečencov sa nachádza v krajinách globálneho Juhu. Jeden z autorov štúdie Jochen Oltmer vysvetľuje, že Nemecko a Európa sa skôr sústredia na ad hoc riešenie migračnej otázky. To môže pomôcť prevencii a riešeniu konfliktov, ale ďalekosiahle schopnosti ovplyvniť migračné toky chýbajú.

Vláda by sa podľa neho mala sústrediť na vytváranie základných podmienok pre migráciu. Čím skôr získajú migranti prístup k legálnej práci, tým ľahšie dokážu rozvinúť svoj potenciál. Významnú úlohu by na začiatku procesu mali zohrať diaspóry.

Tak si ich zoberte k sebe domov!

V čase, keď je pre voličov v Európe atraktívna skôr tvrdá línia voči prisťahovalcom, zareagoval poslanec vládnej CDU Martin Patzelt ubytovaním dvoch utečencov z Eritrey u seba doma. V minulosti na podobný krok vyzýval aj ostatných Nemcov.

Za každého utečenca dostane rodina 100 eur mesačne. Podľa poslanca Bundestagu ho to zásadne nezaťaží, no Berlín bude musieť napokon nájsť nejaké systémové riešenie. Len v tomto roku úrady očakávajú 400 tisíc žiadostí o azyl.