Migrácia, nízke mzdy, euro a czexit. O čom sa rozhoduje v českých voľbách?

Dnes začínajú české parlamenné voľby. FOTO: Twitter.com

S úderom 14 hodiny sa v piatok otvoria volebné miestnosti po celej Českej repbulike. Naši západní susedia budú rozhodovať o novom zložení Poslaneckej snemovne- dolnej komory parlamentu. Voľby skončia v sobotu o 14.00.

Na to, o čom sa najviac hovorilo v predvolebnej kampani a aký vplyv na voličské rozhodovanie mali európske témy, sa portál EurActiv.sk pýtal českých odborníkov prostredncítvom štyroch anketových otázok:

1. Ktoré témy rezonujú v českých parlamentných voľbách najviac?

2. Ktoré sú hlavné neznáme pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami?

3. Rozhodujú sa českí voliči na základe európskych tém v programoch politických strán? Aký veľký význam majú pre nich vízie politických strán ohľadom budúcnosti Česka v Európskej únii?

4. Ktorý volebný výstup bude najdôležitejší z hľadiska budúcej politiky Českej republiky smerom k Európskej únii?

Jiří Boudal, sociológ, Behavio

1. V českej spoločnosti sú v zásade tri veľké skupiny voličov (sú medzi nimi aj menšie prekrývania):

  • Digitálne liberálni“– ja ich zhruba 40 percent. Zvažujú voľbu Občianskej demokratickej strany (ODS), Českej pirátskej strany (Piráti), Kresťanskej a demokratickej únie – Českej strany ľudovej (KDÚ-ČSL), hnutia Starostov a nezávislých (STAN) alebo TOP 09. Ich prioritou je digitalizácia úradov a maximálna ochrana prírody a krajiny.
  • Lithioví“ – Aj v tomto prípade tvoria zrhuba 40 percent elektorátu. Uvažujú nad ANO, Českou stranou sociálne demokratickou (ČSSD) a Komunistickou stranou Čiech a Moravy (KSČM). Dožadujú sa zvýšenia platov, podpory učňovského vzdelávania, nulovej tolerancie migrácie a zásadne odmietajú vystúpenie z NATO.
  • Protiislámskí“ – zhruba 20 percent voličov. Rozhodujú sa medzi Slobodou a priamou demokraciou (SPD) a Blokom proti islámu. Odmietajú akúkoľvek migráciu, volajú po ochrane českej hranice, referende o vystúpení z EÚ, zrušení senátu a odvolateľnosti politikov.
  • Spoločnými témami všetkých týchto skupín sú vyššia podpora mladých rodín a opatrenia proti korupcii.

2. Víťazstvo ANO a veľký úspech Pirátov a SPD sú dnes už isté, bez ohľadu na nerozhodnutých voličov. Nie je jasné o koľko oslabia padajúce ČSSD, ODS a KSČM a či sa KDU-ČSL, TOP 09 a Starostom podarí prekročiť päť percentnú hranicu.

3. Áno. Odmietanie eura je podľa našeho výskumu pre voličov vôbec najzásadnejšou témou. Odmieta ho 73 percent voličov a je medzi nimi aj veľa takých, ktorí si inak prajú zostať v úzkom jadre EÚ.

4. Ak sa v novom zložení dolnej komory nájde podpora pre zavedenie zákona o obecnom referende v podobe, ktorá ho umožní vypísať aj na otázky týkajúce sa medzinárodných zmlúv (napríklad členstvo v EÚ). Dnes sa to javí ako dosť možný scénar.

https://euractiv.sk/rozhovory/eu-crossroads/pavel-telicka-cesi-nie-su-euroskepticki-len-podlahli-jazyku-politikov/

Jan Kovář, výskumný pracovník Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe

1. Pre mňa sú kampane od seba prakticky nerozoznateľné. Všeobecne jej chýbajú veľké témy. U ČSSD je poznať, že sa zamerala na svoje klasický program – spravodlivé mzdy a podobne. Vyčnieva u nich téma „koniec lacnej práce”, teda akýsi nástroj na zvyšovanie platov. U euroskeptických strán je to ešte otázka boja proti diktátu Bruselu a imigrácii, hoci u nás žiadni migrant nie sú.

2. Hlavná hádanka je, ako bude vyzerať po voľbách vláda pri predpokladanom víťazstve hnutia ANO. Mnohé strany teraz hovoria, že s ním do koalícii nepôjdu, ale po voľbách sa ich názor môže rýchlo zmeniť. Pre Česko by bola najtragickejšia varianta koalície ANO s explicitnou či tichou podporou SPD, prípadne KSČM. Možností ale bude viac, všetko bude záležať od konkrétnych výsledkov volieb.

https://euractiv.sk/rozhovory/narodne-volby/cesky-politolog-koalicia-babisa-s-okamurom-bola-rizikom-pre-demokraciu/

3. Európske témy  tentokrát zohrávajú okrajovú rolu. Sú minimálne akcentované. Výnimkou je strana TOP 09 s jej hlavným volebným sloganom „nEUhneme“. Vo všeobecnosti ale tieto témy presadzujú euroskpetické strany ako SPD so svojim „koncom diktátu Bruselu“. Proeurópske strany sú v otázke Európy viacmenej ticho, čo je asi spôsobené aj tým, že cítia značný euroskepticizmus u voličov. Preto si myslím, že európske témy budú mať význam hlavne pre euroskeptických voličov, ktorí budú voliť napríklad SPD.

4. Nadchádzajúce voľby budú veľmi dôležité ohľadom smerovania Česka v EÚ po voľbách a formulácie európskej politiky ČR. Je pravdepodobné, že nás po voľbách čaká značná revízia českej európskej politiky. ANO sa totiž profiluje čím ďalej tým viac euroskepticky. Medzi možné povolebné koalície patrí napríklad tá s občianskými demokratmi (ODS), ktorých euroskepticizmus je dlhodobý. Prípadne už spomínaná koalícia s SPD a KSČM, ktorá by znamenala ešte väčší posun našej európskej politiky smerom k euroskepticizmu.

Dá sa teda očakávať posun zo súčasného proeurópskeho smerovania k väčšej skepse. To by ČR ešte viac izolovalo v EÚ a posunulo smerom k Poľsku a Maďarsku, hoci Česko má už aj dnes nálepku problémovej krajiny, ktoré vie, čo nechce, ale nehovorí, čo chce. Smerovanie ČR do jadra európskej integrácie sa  tak po voľbách veľmi očakávať nedá.

Kamil Gregor – analytik Kohovolit.eu

1. Hlavnou témou je rastúca popularita Andreja Babiša a jeho hnutie ANO. Strany upozorňujú na kauzy, ktoré sú s ním spojené, (predovštkým na podozrenie zo zneužitia európskej dotácie v kauze Čapí hnízdo), podozrenie zo zneužívania moci (údajná likvidácia firiem Finančnou správou, ktorá spadala pod ministerstvo financií, ktoré Babiš viedol). Zároveň varujú pred koalíciou ANO s KSČM a protiislámskou a protieurópskou SPD.

Druhou témou je migračná kríza, na ktorej vyrástlo množstvo strán požadujúcich obmedzenie imigrácie alebo dokonca zákaz islámu. Obvykle zároveň hája „tradičné hodnoty” (odmietajú homosexuálne manželstvo), sú protieurópske a niekedy aj proruské. Jedinou takou stranou, ktorá má veľkú šancu na vstup do dolnej komory je SPD vedená Tomiom Okamurom. Podpora jeho strany by sa oproti minulým voľbám mohla zdvojnásobiť.

2. Najzásadnejšou otázkou bude, ktorým politickým stranám sa podarí prekročiť päť percentnú volebnú klauzulu pre vstup do dolnej komory. Podpora strán je netradične vyrovnaná a šancu na vstup má teraz osem až deväť strán, čo je v Česku veľmi vysoký počet. Otáznik visí hlavne nad TOP 09 a KDU-ČSL. Naopak, do Snemovne s najväčšou pravdepodobnosťou prvýkrát prenikne Česká pirátska strana kandidujúca s výrazným protikorupčným programom.

https://euractiv.sk/rozhovory/danova-politika/bojim-sa-oligarchizacie-ceskej-politiky-tvrdi-sef-ceskych-odborov/

Ďalšou dôležitou otázkou je, aký veľký náskok získa hnutie ANO – či bude potrebovať jedného alebo dvoch partnerov do vlády. Zlý výsledok niektorej zo strán môže viesť k odvolaniu súčasného predsedu. To by znamenalo, že nové vedenie by sa nemuselo cítiť viazané predvolebnou odmietavou rétorikou voči Andrejovi Babišovi. Tým by pardoxne mohla stúpnuť šanca na vstup takej strany do vlády s ANO.

3. Európsky rozmer politiky má v týchto voľbách pomerne veľký význam vzhľadom k úlohe EÚ behom migračnej krízy. Už tradičné je obviňovanie EÚ z prílišnej regulácie. V týchto voľbách sa EÚ pripisuje aj rastúca cena masla, ktorá je podľa niektorých strán výsledkom pokrivenia trhu únijnou dotačnou politikou.

4. Pre budúce postavenie Česka v EÚ bude dôležité, či sa v novom zložení Poslaneckej snemovne nájde politická vôla k presadeniu zákona o možnosti vyhlásenia celoštátneho referenda. Referendum je dnes možné vypísať len zvláštnym ústavným zákonom a zatiaľ sa konalo len o vstupe do EÚ. Viacero strán požaduje jednoduchšie vypísanie referenda, napríklad pomocou petície (ANO, ČSSD, KSČM, SPD, KDÚ-ČSL a Piráti) V takom prípade by sa dalo očakávať vyhlásenie referenda o zotrvaní Česka v EÚ, ktorého výsledok by bol pomerne neistý.

David Klimeš – hlavný nalytik týždenníku Ekonom

1. Podstatné témy českých volieb podľa mňa sú: ako zvýšiť relatívne nízke mzdy, postoj voličov a politických strán k predsedovi hnutia ANO Andrejovi Babišovi. Potom sú tu aj čiastkové témy dôležité pre jednotlivé strany a ich potenciálnych voličov. Pre TOP 09 je to proeurópske smerovanie, pre ČSSD navýšenie dávok, pre ANO efektívnejší štát, pre ODS nižšie dane, pre protestnú stranu SPD téma imigrácie.

2. Najviac ma bude zaujímať úspech ostro antisystémových strán. Dlho sa zdalo, že protestné hlasy dokáže pozbierať hlavne ANO. V závere kampane sa však ukazuje, že protest proti establišmentu je ostrejší a pomáha SPD Tomia Okamuru a čiastočne Pirátom.

3. Európske témy bohužiaľ nie sú v kampani podľa mňa podstatné. TOP 09 sa snaží byť výrazná tým, že sľubuje čo najrýchlejšie prijatie eura. Ostatné strany sú zdržanlivé a volič netuší, že veľká zmena v sa českej únijnej politike (ak vôbec nejaká je) najskôr nestane.

4. Podstatné bude, s kým ANO – pravdepodobný víťaz volieb hnutia – bude chcieť vládnuť. Ak to bude len s demokratickými stranami, bude pokračovať súčasný český opatrný prístup k EÚ. Ak sa však ANO oprie o podporu SPD či KSČM, nepochybne to bude veľká zmena zahraničnej politiky, ktorá by nebola pre Česko prospešná.

Tomáš Weiss – Inštitút medzinárodných štúdií, Karlova Univerzita v Prahe

1. Hlavnou volebnou témou je strach -predovšetkým strach z migrácie a islámu, hoci v podstate žiadnych takých migrantov nemáme. Úplna väčšina z imigrantov je zo Slovenska, Ukrajiny, Ruska alebo Vietnamu. Táto téma napriek tomu žije vlastným životom bez toho, aby potrebovala väzbu na realitu. S tým súvisí aj úplne absurdné otázka ústavného dodatku o držbe zbraní.

2. Hlavnou neznámou je, do akej miery sa budú predvolebné prieskumy zhodovať s výsledkami volieb. A potom tiež to, aké strany budú ochotné vstúpiť do koalície s ANO.

3. Áno, ale sprostredkovane. Jedným z dôležitých faktorov bude protest. Protestné strany totiž získavajú hlasy bez ohľadu na programové priority. Otázka EÚ sa prejavuje len v súvislosti s migráciou. Záujem ČR vo veci ďalšej európskej integrácie nie je súčasťou predvolebných debát.

4. To, či sa do parlamentu dostanú strany, ktoré aktívne členstvo považujú za prioritu (TOP09, KDU- ČSL a Starostovia). A samozrejme to, kto zostaví vládu, čo teraz nie je vôbec jasné.