Migrácia: Únia cieli na Líbyu, premiér chváli “vyvážanie” problému z EÚ

Líbya migrácia

Robert Fico na tlačovej konferencii po skončení summitu lídrov EÚ vo Vallette na Malte 3. februára 2017. (foto: TASR)

Líbya je hlavnou tranzitnou krajinou pre tých migrantov, ktorí prichádzajú do EÚ skrz talianske pobrežie.

Ide o tzv. centrálnu stredomorskú cestu, cez ktorú len minulý rok prišlo 180 tisíc migrantov a rekordne vysoký počet ľudí na nej zahynul.

Maltská deklarácia

Únia sa preto rozhodla angažovať sa s Líbyou, akokoľvek ide momentálne o nestabilnú krajinu. Vládne v nej vláda Národnej jednoty s podporou OSN, ktorá však nemá efektívnu kontrolu and svojím území.

Výsledkom piatkovej schôdzky vo Vallete je Maltská deklarácia. Hovorí o tom, že sa EÚ bude snažiť Líbyi pomôcť s budovaním kapacít. V preklade to znamená trénovanie a vybavenie líbyjskej pobrežnej stráže alebo spoločný boj proti pašeráctvu za účasti Europolu a európskej agentúry pre ochranu hraníc.

Ponúknuť iný biznis model

Maltský premiér Joseph Muscat, ktorý summit hostil, v nedávnom rozhovore pre EurActiv.com hovorí o tom, že práca s pohraničnou strážou nestačí a problém je potrebné riešiť ešte skôr, než sa migranti priblížia k moru.

„Čaká nás ešte veľa práce s kmeňmi na juhu Líbye, ktorí si budujú biznis na prevádzaní, čo im samým nie je príliš po chuti a hľadajú cestu von. S tým by im mala pomôcť práve Európa.“

Dodáva, že podľa niektorých odhadov kmene na juhu na prevádzaní vedia zarobiť asi 5 miliónov eur týždenne.

„Hovoria nám, že toto je jediný spôsob podnikania, ktorý majú. Musíme im ponúknuť alternatívu, tým, že zainvestujeme do ich komunít. Je to jedna z hlavných možností, ako môžeme konať ešte pred tým, než sa migranti dostanú k pobrežiu.“

Maltská deklarácia k tomu hovorí toto: „Tam kde je to možné, EÚ a členské štáty tiež posilnia spoluprácu a asistenciu líbyjským regionálnym a lokálnym komunitám a medzinárodným organizáciami pôsobiacimi v krajine.“

Talianska dohoda

EÚ podporuje bilaterálnu dohodu (memorandum o porozumení), ktorú sa s líbyjskou vládou podarilo len deň pred summitom EÚ uzavrieť Taliansku.

Líbyjský premiér Fajíz al-Sarraj pri tej príležitosti žiadal od EÚ na riešenie migračného problému viac finančných prostriedkov.

„Je to zdieľaná zodpovednosť“, povedal predseda Európskej rady Donald Tusk.

„Každá bilaterálna dohoda sa dá kritizovať“, uznáva Muscat. „To ale nie je dôvod neangažovať sa, je to dôvod urobiť viac.“

EÚ sľubuje pomoc Medzinárodnej organizácii pre migráciu (ILO) pri uľahčovaní dobrovoľných návratov a asistenciu Líbyi pri v manažmente táborov, kde sa migranti združujú.

Nebude to zadarmo

Donald Tusk upozorňuje, že to bude niečo stáť a EÚ je pripravená nájsť dodatočné zdroje, z ktorých chce tieto nové aktivity financovať.

Niektoré veci sa budú platiť z už bežiacich projektov v rámci oficiálnej rozvojovej pomoci EÚ (najmä z Trustového fondu pre Afriku). Komisia našla pre Líbyu ďalších 200 miliónov.

Podľa slovenského premiéra je to správny prístup. „Zastaviť toky, ochraňovať vonkajšie hranice Európskej únie, prenášať problém migrácie tam, kde vzniká, ale za cenu možno veľkých finančných a personálnych nákladov, ale to sme vždy chceli a tento postoj a tento prístup sme považovali za správny,“ povedal podľa TASR  po summite.

Vyvážať problém

Dodal, že hoci „máme na Slovensku dôležitejšie témy“, maltská deklarácia potvrdzuje, že „čo neustále vyrušuje EÚ a z čoho má aj dominantný strach.“

Ocenil, že deklarácia rieši len otázky, kde je v EÚ zhoda. „Nebola žiadna tendencia otvárať tému reformy azylového systému, kvót, toto vôbec nikto na stôl nekládol, lebo vedel, že by sa okamžite skončila racionálna diskusia.“

Fico privítal, že Únia má záujem „vyvážať“ problém migrácie zo svojho územia tam, kde vzniká. Vníma, že Líbya je v tomto problematickejšia ako bolo Turecko pri balkánskej trase, avšak verí, že opatrenia sú „maximom, ktoré sa v súčasnosti dalo urobiť“.

Dodal, že do veľkej miery za stav Líbye zodpovedá sama EÚ.

Humanitárne koridory

Maltský premiér Muscat, na otázku, či verí, že výsledky summitu naozaj do leta zastavia migráciu v centrálnom Stredozemnom mori odpovedá, že zázračné riešenie neexistuje.

Jeho súčasťou musia byť podľa neho aj „humanitárne koridory“, ktoré dajú ľudom možnosť prísť do EÚ bezpečne, bez nutnosti absolvovať životunebezpečnú cestu cez púšť a Stredozemné more.

Mimovládne organizácie sú k spolupráci s Líbyou skeptické a ich výhrady sú podobné ako to bolo v prípade Turecka. Hovoria o tom, že hrozí, že v krajine, ktorá je nebezpečná, uviazne veľký počet ľudí.