Miliband sľubuje koniec izolacionizmu

Ed Miliband (zdroj: EdMiliband/Flickr)

Do britských parlamentných volieb zostávajú menej ako 2 týždne. Predvolebné prieskumy nedávajú jednoznačnú odpoveď, či 7. mája zvíťazia konzervatívci alebo labouristi. Isté je, že ani jedna zo strán nedokáže vytvoriť vládu bez koaličných partnerov.

Líder opozície a predseda Labour Party Ed Miliband v piatok po piatich rokoch hovoril aj na tému zahraničnej politiky. Na pôde londýnskeho think-tanku Chatham House kritizoval britský ústup z pozícií a vládu nepriamo obvinil aj z utečeneckej krízy v Stredozemnom mori.

„David Cameron predsedá najväčšej strate vplyvu našej krajiny za celú generáciu,“ povedal Miliband a dodal, že „postoj vlády oslabuje Britániu v období, kedy sú hrozby vari ešte väčšie a komplexnejšie ako v časoch druhej svetovej vojny“.

Zahraničná politika bola v predvolebných debatách v tieni imigrácie. Miliband pripomenul aj neúčasť Británie na mierových rozhovoroch medzi Ukrajinou a Ruskom. Oboje je podľa neho dôkazom rastúcej izolovanosti britskej politiky: „Je načase odmietnuť úzkoprsý izolacionizmus, ktorý charakterizoval túto vládu.“

Konzervatívcov však Miliband najviac pohneval výrokmi o utečencoch zo severnej Afriky.

Aj my máme zodpovednosť

„Cameron sa mylne domnieval, že líbyjské úrady sa môžu vyvíjať osamote,“ uviedol Miliband, čím prepojil účasť na zvrhnutí Kaddáfího režimu a súčasný chaos v krajine, ktorá je najčastejším východiskovým bodom pre útek do Európy.

Predseda labouristov naznačil, že po zlyhaní v Iraku by už krajiny mali mať skúsenosti s postkonfliktnou obnovou: „Skutočná tragédia je, že sa to dalo predpovedať. Malo sa tomu zabrániť. Británia mohla zohrať úlohu pri tom, ako by sa medzinárodné spoločenstvo v praxi postavilo za ľud v Líbyi, namiesto toho, aby sa spoliehalo na neopodstatnenú nádej v potenciálny pokrok.“

David Cameron označil tieto komentáre za pomýlené, zatiaľ čo minister zahraničných vecí William Hague Milibanda obvinil zo zneužívania ľudskej tragédie na volebné účely.

Kapitulácia a strach

Labouristi dlhodobo konštatujú, že snaha terajšieho kabinetu o znovuzvolenie pod prísľubom referenda o vystúpení z EÚ je nebezpečné približovanie sa politike radikálov zo Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP).

Miliband tvrdí, že Cameron doviedol Britániu na pokraj vystúpenia z EÚ, lebo nedokáže kontrolovať ľudí vo vlastnej strane a zároveň sa príliš obáva vzostupu UKIP.

„Obchod z Európy by poškodil život našich ľudí a budúcnosť krajiny. Nebudeme riskovať naše národné záujmy tým, že budeme hroziť odchodom“ povedal Ed Miliband.

Podobný názor zastáva aj podpredseda vlády a šéf liberálov Nick Clegg, ktorý úvahy o vystúpení z únie nazýva sebapoškodzovaním.

Donedávna tretie najväčšie politické zoskupenie na ostrovoch stratilo svoju pozíciu na úkor Strany nezávislosti. Jej predseda Nigel Farage v piatok vyhlásil: „Spojené kráľovstvo sa stalo najväčším exportným trhom eurozóny do sveta. Oni nás potrebujú viac ako my ich.“