Milibanda prirovnali k Chamberlainovi, britské výnimky k Maginotovej línii

Krátka správa

Britský denník The Guradian napísal, že predseda poslaneckého výboru pre preskúmanie európskych záležitostí, labourista Michael Connarty svojou narážkou prirovnal Milibandovo „ustupovanie zastrašovaniu EÚ“ k politike appeasementu Nevilla Chamberlaina voči ambíciám Adolfa Hitlera.

Minister zahraničia Veľkej Británie David Miliband je známy svojou kľudnou povahou. Za takéto narážky však potomok židovských rodičov, ktorí utiekli pred Hitlerom, požadoval ospravedlnenie.

Incident sa odohral na stretnutí s poslancami, kde Miliband presviedčal členov parlamentu o tom, že záujmy Británie sú ochránené vyjednanými výnikami z Reformnej zmluvy. 

Guardian ďalej konštatuje, že incident len podčiarkuje horkosť sporu, ktorý vyvstal medzi euroskeptikmi a vládou Gordona Browna.

K vykresľovaniu paralel s druhou svetovou vojnou sa pridal aj konzervatívny politik, tieňový minister zahraničia William Hague. Vyjednané britské výnimky z novej zmluvy pripodobil k Maginotovej línii, údajne neprekonateľnému francúzskemu obrannému systému na nemeckej hranici, ktorý Nemci počas druhej svetovej vojne obišli cez Benelux.

Konzervatívci argumentujú, že národný záujem bude skutočne ochránený len vtedy, ak sa zmluva dostane na referendum. Gordon Brown nedávno vyhlásil, že ak by sa Británii nepodarilo zaistiť odstúpenie od niektorých foriem spolupráce, nebolo by pre Britániu možné zmluvu akceptovať.