Mimoriadny summit o menách nástupcov Van Rompuya a Ashtonovej

Sobotňajšie zasadanie Európskej rady má byť výhradne o obsadení kresla predsedu ER a vysokého predstaviteľa únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Novozvolený predseda Komisie Jean-Claude Juncker je podľa bruselských zdrojov EurActivu presvedčený, že o zložení EK sa bez nástupcov Hermana Van Rompuya a Catherine Ashtonvej nedá rozhodnúť.

Spojené nádoby

Personálne obsadenie najvyšších postov v Európskej únii malo byť jasné už po júlovom summite. Vtedy sa východoeurópske členské štáty vyjadrili proti obsadzovaniu pozícií, kým nebudú zrejmé portfóliá ich eurokomisárov.

Ukázalo sa, že rozhodnutie o top predstaviteľoch únie musí prísť skôr. Ak sa totiž lídri európskej dvadsaťosmičky nezhodnú na talianskej ministerke zahraničných vecí Federice Mogheriniovej ako Ashtonovej následníčke, tak Taliansko na post v Komisii nominuje niekoho iného, vysvetľuje zdroj.

Juncker by po vyriešení sporných miest mohol predstaviť konkrétnych komisárov už aj s pridelenými oblasťami počas prvých septembrových týždňov.

O pozíciu šéfa európskej diplomacie sa chcú pravdepodobne uchádzať aj iné štáty. Viacerým krajinám únie, vrátane Poľska, na Mogheriniovej prekáža neskúsenosť a tiež tradične proruský postoj Ríma. Podľa diplomatov Francúzsko tiež „veľmi elegantne“ vyjadrilo svoj nesúhlas.

„Pán Juncker má v mysli dva alebo tri scenáre, ale z nich si nemôže vyberať, kým toto rozhodnutie (o Astonovej nástupcovi, pozn. red) nepadne,“ povedal zdroj blízky luxemburskému premiérovi.

Predpokladá sa tiež, že nový predseda Komisie najprv predloží menoslov komisárov a až potom ich jednotlivé portfóliá. Táto stratégia môže naraziť na odpor štátov, ktoré počas neúspešného júlového summitu požadovali „celkový obraz“.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vtedy po nočných rokovaniach vyhlásila, že vedúci predstavitelia únie si náhle uvedomili „vzájomnú prepojenosť“ oboch otázok.

Diplomat z východnej Európy povedal EurActivu, že podľa neho summit neskončí úspechom, ak sa bude rozhodovať iba o dvoch menách. „Nepochybne musí prísť k ďalším dohodám o postoch a právomociach,“ domnieva sa.

Chýbala príprava

Za ostatné stretnutie Európskej rady si Herman Van Rompuy vyslúžil kritiku za nepripravenosť. Zástupcovia členských štátov údajne očakávali aspoň rámcovú dohodu. Do príprav nadchádzajúceho summitu sa tento krát zapojil aj Jean-Claude Juncker.

Euractiv sa tiež dozvedel, že svojho nominanta na eurokomisára už majú všetci členovia únie s výnimkou Belgicka.

V novej Komisii pravdepodobne zasadnú iba štyri ženy. V predchádzajúcej to bolo sedem. Juncker im na oplátku plánuje prideliť významnejšie portfóliá a aj pozíciu podpredsedu EK, oznámil to v rakúskom denníku Kurier.

Účasť samotného Junckera na summite nateraz nie je istá. Deň pred summitom majú stretnutie vo formáte COREPER veľvyslanci pri EÚ.