Minister: Grécko vybaví žiadosť o azyl do 2 týždňov

Zdroj: Utečenci/EurActiv.com

Grécky minister národnej obrany Dimitris Vitsas, ktorý má na starosti odpoveď krajiny na bezprecedentné počty utečencov a migrantov prichádzajúcich na priľahlé ostrovy, novinárom povedal, že všetky procedúry týkajúce sa žiadostí o azyl urýchlia a ukončia do 14 dní.

„Žiadosť o azyl bude preskúmaná do jedného týždňa, na tento účel máme aj medzinárodnú pomoc, a na administráciu odvolania bude ďalší týždeň,“ povedal Vitsas v rozhovore pre grécku televíziu Star TV.

Zrýchlenie azylových procedúr je súčasťou nového utečeneckého zákona, o ktorom dnes (30. marec) bude rokovať grécky parlament.

Ľudskoprávne organizácie upozorňujú najmä na vážne nedostatky gréckeho azylového procesu, ktoré potenciálnym utečencov často bránia podať žiadosti o azyl. Ak sa im žiadosť podarí odovzdať, proces podľa organizácií trvá až niekoľko mesiacov.

EÚ do registračných centier tzv. hotspotov na 5 gréckych ostrovoch nasadí viac ako 4000 odborníkov na azylové procedúry z iných členských krajín EÚ.

Grécky minister v rozhovore odkázal, že všetci tí, ktorí vstúpili do krajiny po 20. marci, teda dátumu, od ktorého platí nová EÚ-turecká dohoda, a ktorých žiadosť o azyl bude zamietnutá, budú vrátení do Turecka na 6 lodiach európskej agentúry Frontex.

Vláda v Aténach očakáva, že kontroverzná dohoda bude plne implementovaná od 4. apríla. Ak pôjde „všetko hladko,“ úradníci dúfajú, že v krajine napokon na dobu neurčitú ostane len niečo viac ako 20-tisíc utečencov, čo by „nemalo predstavovať problém“.

Viaceré charitatívne a ľudskoprávne organizácie odmietli spolupracovať s gréckou vládou na „nehumánnom a neférovom“ systéme. Doktori bez hraníc či Oxfam už ukončili svoje aktivity v centrách na gréckych ostrovoch.

Spoluprácu vo „väzeniach“ pre utečencov odmietol aj Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) či Nórska rada pre utečencov a International rescue committee (IRS).

Čítajte aj: UNHCR nebude Grécku pomáhať vo „väzniciach“ pre utečencov

EÚ- turecká dohoda sa týka výlučne trasy cez Egejské more, cez ktoré prišla v minulom roku do Európy väčšina migrantov a utečencov. Otázne je, ako si EÚ poradí s prevádzačmi ľudí v prípade zmeny trás.

Francúzky minister obrany Jean-Yves Le Drian nedávno upozornil, že viac ako 800-tisíc migrantov, ktorí chcú začať nový život v EÚ sa dnes nachádza v Líbyi.

Len tento utorok talianska pobrežná stráž z gumových člnov v Stredozemnom mori zachránila viac ako 1400 z nich pričom čísla budú pravdepodobne s lepším počasím narastať.

Na rozdiel od Turecka je však politická situácia v Líbyi oveľa chaotickejšia a nestabilnejšia. EÚ by preto o podobnej dohode nemala v Líbyi pravdepodobne ani s kým rokovať.

Komisia tvrdí, že Frontex nepovažuje počet migrantov prichádzajúcich z líbyjského pobrežia za „podstatne vyšší“.