Minister pre brexit: Náš plán sa nemení

Davis

David Davis, zdroj: TASR / (Gareth Fuller/PA via AP)

Britská vláda do niekoľkých dní predloží „jasný návrh zákona“, ktorý umožní parlamentu hlasovať o spustení oficiálnych rokovaní Spojeného kráľovstva s Európskou úniou o brexite.

V Dolnej snemovni britského parlamentu to dnes v reakcii na rozhodnutie najvyššieho súdu vyhlásil minister pre brexit David Davis.

Čítajte aj: Brexit bez súhlasu parlamentu nebude, rozhodol najvyšší súd

Vláda vyzýva poslancov, aby nezdržovali

„Legislatívu predstavíme čoskoro. Bude to ten najjasnejší možný návrh zákona,“ povedal Davis poslancom.

Vyzval ich zároveň, aby návrh zákona schválili „v rozumnom čase“, a aby „nezvrátili vôľu ľudu“. Voliči totiž vo vlaňajšom referende z 23. júna väčšinou hlasov rozhodli o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ.

Plán zostáva rovnaký

Dnešné rozhodnutie britského najvyššieho súdu o tom, že na spustenie výstupových rokovaní z EÚ potrebuje vláda súhlas parlamentu, plán kabinetu Theresy Mayovej nemení.

„Náš časový plán aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy do konca marca stále platí,” potvrdil Davis. Článok 50 Lisabonskej zmluvy stanovuje pravidlá pre dvojročný proces rokovaní o odchode krajiny z EÚ.

„Už niet cesty späť. Bodom, z ktorého už nebolo návratu, sa stal vlaňajší 23. jún (dátum referenda),“ zdôraznil minister, ktorý bude mať rokovania o vystúpení z EÚ na starosti.

Karty si budú držať pri tele

Poslanci z opozičných strán dnes opäť požiadali vládu, aby stanovila jasné a zrozumiteľné ciele pri rokovaniach.

Podľa Davisa by to však znamenalo, že by vláda odhalila svoje karty, čo odmieta.