Ministri financií dohodli základ bankovej únie

Zdroj: TASR/AP Photo/Virginia Mayo

Ministri prekonali kľúčové rozdiely a Európska centrálna banka dostala právomoc priameho dohľadu nad približne 150 najväčšími bankami v eurozóne, pričom v prípade menších zasiahne vždy, keď to bude nevyhnutné. Systém by mal byť plne funkčný od 1. marca 2014.

Dnes (13. decembra) sa v Bruseli začne dvojdňový summit, na ktorom sa lídri teda môcť viac venovať vízii pre prehlbovanie integrácie v Hospodárskej a menovej únii a ďalším pilierom bankovej únie.

Kompromis

Podľa dohody ministrov budú pod priamy dohľad ECB spadať banky s aktívami v hodnote viac ako 30 miliárd eur, alebo ak predstavujú viac ako pätinu hospodárskeho výkonu domácej krajiny. Centrálna banka však bude môcť dohliadať aj na menšie banky v prípade, že sa vyskytnúť problémy. Obmedzenie dosahu ECB uspokojuje najmä Nemecko, ktoré si tak uchránilo vplyv nad regionálnymi sporiteľňami.  

Ministri ďalej vyriešili otázku konfliktu záujmov medzi úlohou supervízora a správcu menovej politiky. Mal by vzniknúť sprostredkujúci medzičlánok, ktorý bude riešiť prípadné spory s národnými orgánmi dohľadu.

Dospeli tiež k dohode medzi krajinami eurozóny a tými, čo spoločnú menu nepoužívajú. Tu najviac výhrad vznášala Veľká Británia, ktorá sa snažila ochrániť najmä londýnske finančné centrum City pred regulačným diktátom bloku s eurom.

Londýn dosiahol zmenu hlasovacích pravidiel v rámci Európskeho úradu pre bankovníctvo (EBA). Keď bude orgán rozhodovať o nových pravidlách a štandardoch, musia byť schválené väčšinou krajín eurozóny a zároveň väčšinou štátov mimo nej, teda na základe dvojitej väčšiny.

Na júnovom summite sa európski lídri dohodli na tom, že po vytvorení jednotného bankového dohľadu bude môcť trvalý euroval priamo rekapitalizovať banky. To je prioritou najmä Talianska a Španielska s podporou Francúzska. Nemecko je však opatrné v otázke rýchleho sprístupnenia takéhoto financovania. Podľa dohody sa o rekapitalizácii cez ESM bude uvažovať od polovice roka 2014.

Ďalšie kroky:

  • 13. – 14. decembra 2012 – summit Európskej rady o vízii ďalšej integrácie.
  • Koniec 2012 – dohoda na legislatívnom rámci.
  • 2013 – rámec jednotného dohľadu vstúpi do platnosti.