Ministri financií jednohlasne podporili Lagardovú na post šéfky ECB

Na archívnej snímke Christine Lagardová ako šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) prichádza na otvorenie Svetového ekonomického fóra v Davose. [TASR/AP/Markus Schreiber]

Slovenský minister financií Ladislav Kamenický označil výber francúzskej šéfky MMF do čela Európskej centrálnej banky za “pragmatickú nomináciu”.

Ministri financií členských krajín EÚ (Ecofin) v utorok potvrdili nomináciu francúzskej pravicovej političky Christine Lagardovej na post predsedu Európskej centrálnej banky (ECB).

Pre TASR informáciu potvrdil minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD). Podľa jeho slov Lagardová dostala jednohlasnú podporu zo strany všetkých národných delegácií zúčastnených na rokovaniach v Bruseli.

Ministri financií EÚ mali po prvý raz možnosť odobriť nominanta Európskej rady na post šéfa ECB. Francúzska politička, ktorá od 5. júla 2011 pôsobí ako generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF), by mala na tejto pozícii nahradiť súčasného predsedu ECB Maria Draghiho, ktorý je vo funkcii od roku 2012.

Kamenický priznal, že sa osobne s Lagardovou pozná len krátko, od júnového zasadnutia Ecofinu v Luxemburgu. “Samozrejme, sledujem ju ako šéfku Medzinárodného menového fondu a myslím si, že je to veľmi pragmatická nominácia. My, ako Slovenská republika, určite túto nomináciu podporíme,” vysvetlil a dodal, že nepredpokladá žiadne problémy, čo sa týkajú jej nominácie na šéfku ECB.

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire v pondelok v Bruseli pred novinármi zdôraznil, že táto pozícia by mala aj po odchode Lagardovej zostať krajinám EÚ, pričom ministri financií sa musia čo najskôr dohodnúť na jednom spoločnom “skúsenom a hodnovernom” kandidátovi.