Ministri inaugurovali trvalý euroval

Počas včerajšieho inauguračného zasadnutia výboru guvernérov (tvoria ho ministri financií) boli podpísané zakladajúce dokumenty trvalého eurovalu (ESM). Hlasovacie práva vo výbore sú nastavené podľa kapitálových podielov pre vklady krajín do ESM. Znamená to teda, že Nemecko ako najväčší podielnik (27 %) bude mať právo veta.

Sídlo fondu bude v Luxemburgu, v priestoroch dočasného eurovalu (EFSF). Jeho šéfom bude nemecký finančný expert Klaus Regling. Doteraz viedol aj dočasný euroval.

Úverová kapacita trvalého fondu bude 500 miliárd eur, pričom jeho kapitálovú základňu tvorí kombinácia hotovosti a kapitálu na požiadanie. Slovenský podiel na nástroji je 0,824 %, čiže 5,83 miliardy, z toho hotovosť tvorí 659 miliónov eur.

Minister financií Peter Kažimír informoval, že Slovensko prvú časť zo svojho podielu zaplatí do 12. októbra zo štátnych finančných aktív. Ide pritom o prvé dve splátky, každá bude mať výšku 130 miliónov eur. Upozornil zároveň, že nebudú zaťažovať rozpočtový deficit. Ďalšie dve splátky Slovensko uhradí budúci rok a posledná je naplánovaná na rok 2014.

"Trvalý euroval nadväzuje na dočasný euroval, ktorý môžeme povedať, že bol takým experimentom. Teraz ide o inštitúciu s trvalým zakotvením v štruktúrach eurozóny," povedal Kažimír. Ako ďalej dodal, že fond je nastavený tak, aby plnil aj ďalšie úlohy, ktoré sú spojené napríklad s ohlasovaným vznikom bankovej únie. Jej základ tvorí jednotný mechanizmus bankového dohľadu a ten je podmienkou priamej rekapitalizácie bánk z trvalého eurovalu.

Minister zdôraznil, že z hľadiska účtovníctva štátu, kapitálový vstup do trvalého eurovalu je iba zmena formy peňazí. "My sme sa stali akcionármi spoločnosti ESM. Z nášho pohľadu je to pre nás investícia, vďaka ktorej, aj na základe podpísaných základných dohôd o ESM, budeme mať právo poberať dividendy," vysvetlil Kažimír.

Vyzdvihol ďalej fakt, že do Rady audítorov trvalého eurovalu zvolili predstaviteľku slovenského rezortu financií. "Na dnešnom zasadnutí bola do Rady audítorov zvolená aj zástupkyňa Slovenska, pani Katarína Kaszasová z ministerstva financií Slovenskej republiky," potvrdil minister a tento krok označil ako prejav dôvery voči Slovensku.

Prvou úlohou fondu bude pomôcť Španielsku pri rekapitálizácii bankového sektora. Eurozóna krajine prisľúbila podporu vo výške 100 miliárd eur. Okolo 40 miliárd eur by Madrid mal dostať v najbližších týždňoch.

Špekuluje sa aj o možnosti, že krajina požiada o plný balík pomoci, nad rámec peňazí na rekapitalizáciu bánk. Euroskupina však  včera odmietla možnosť "akútnej" okamžitej pôžičky pre vládu v Madride. Ministri financií sa tiež zhodli na tom, že bude "zložité, ale nie nemožné", aby Španielsko tento rok splnilo hranicu rozpočtového deficitu vo výške 6,3 % HDP, čo je požiadavka zo strany EÚ.

Ministri opatrenia, ktoré prezentovala španielska vláda, považujú za krok správnym smerom a Madridu sa podľa nich darí správne zavádzať odporúčania EÚ, pričom v niektorých prípadoch sú očakávania eurozóny aj prekročené.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble uviedol, že Španielsko dalo jasne najavo, že pomoc nie je nutná."Španielsko nepotrebuje žiadny záchranný program. Madrid robí všetky potrebné kroky ako vo fiškálnej politike, tak aj v rámci štrukturálnych reforiem.“ Podobný postoj zaujal aj luxemburský minister financií Luc Frieden s tým, že o akejkoľvek žiadosti by mali diskutovať až potom, keď ju (Španieli) predložia.

(EurActiv/TASR)