Ministri obchodu dali zelenú rokovaniam o voľnom obchode s USA

Zdroj: Európska komisia

K dohode ministrov zodpovedných za obchod došlo koncom minulého týždňa. Rokovania trvali 12 hodín, pričom najväčšou prekážkou bol postoj Francúzka, ktoré žiadalo, aby boli vyňaté audiovizuálne služby. Paríž sa totiž obával ohrozenia európskej kultúry, najmä v oblasti filmu a hudby.

Argumentoval tým, že už dnes je európsky trh otvorený americkému filmu, hudbe a televíznym programom v podstatne väčšej miere než je tomu opačne. Čistý americký prebytok v tejto oblasti dosiahol v rokoch 2004 až 2011 okolo 1,5 miliardy USD (1,13 miliardy eur) ročne.

Ministri nakoniec tejto požiadavke ustúpili a predbežne vyradili oblasti ako film a internet. Komisár pre obchod Karl De Gucht tak získal mandát na rokovania s USA o všetkých sektoroch okrem audiovizuálnych služieb.

„Sme spokojní, ale nechceme to nazývať víťazstvom," konštatovala francúzska ministerka Nicole Bricqová. Predbežné vyňatie audiovizuálnych služieb z rozhovorov totiž znamená, že v neskoršej fáze Európska komisia môže požiadať o rozšírenie mandátu.

Dohoda o voľnom obchode so Spojenými štátmi by znamenala vytvorenie najväčšej zóny voľného obchodu na svete. EÚ a Spojené štáty sa na výkone svetovej ekonomiky podieľajú zhruba 50 % a na svetovom obchode približne jednou tretinou.

Obchod medzi Úniou a USA už dnes dosahuje takmer 3 miliardy USD denne a prípadná dohoda o voľnom obchode by mohla pre celú Európu znamenať rast o 0,5 %. Pre Úniu sú to v čase, keď mnohé ekonomiky zápasia s recesiou, veľmi lákavé vyhliadky.

Vzhľadom na dohodu na mandáte pre Európsku komisiu, predstavitelia Európy a americký prezident Barack Obama chcú na začatie rozhovorov využiť už summit štátov G8 (17. – 18. júna 2013), ktorý dnes začína v Severnom Írsku. Vyjednávači z obidvoch blokov uviedli, že rokovania by chceli dokončiť do konca budúceho roka.

(EurActiv/TASR/Reuters)