Ministri obrany EÚ chcú lepšiu spoluprácu doma aj mimo Únie

Zdroj: Twitter/EK

Na posilnení obrannej spolupráce v rámci Európskej únie aj užšej spolupráci s tretími štátmi sa dnes v Bruseli dohodli ministri obrany členských štátov EÚ.

Ministri zároveň prijali závery Rady EÚ pre oblasť bezpečnosti a obrany v kontexte Globálnej stratégie EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku.

https://euractiv.sk/rozhovory/obrana-a-zahranicie/expert-na-europsku-obranu-clenske-staty-eu-lipnu-na-svojej-iluzornej-suverenite/

Prehlbovanie aktuálnych vzťahov

„Musíme sa sústrediť na prehĺbenie aktuálnej spolupráce a identifikáciu nových oblasti pre vzájomnú podporu,“ uviedol na margo rokovania slovenský minister obrany Peter Gajdoš a ďalšej z diskutovaných tém: spolupráca EÚ a NATO.

Podľa neho pokrok nastal najmä v operačnej spolupráci, vrátane kooperácie v boji proti hybridným hrozbám, rozvoji spôsobilostí, podpore obranného priemyslu, či výcvikových a vzdelávacích aktivitách.

https://euractiv.sk/clanky/digitalizacia/europsku-spolupracu-v-kybernetickej-bezpecnosti-rozhybal-hackersky-utok/

Gajdoš ocenil aj výrazný posunul v politickom dialógu a zdieľaní informácií v boji proti terorizmu.

Ministri chcú naďalej rozvíjať vojenské jednotky rýchlej reakcie vrátane bojových skupín (tzv. EU Battle Groups), ktoré fungujú na papieri už desať rokov, ale od svojho vzniku ešte nikdy nasadené neboli.

https://euractiv.sk/clanky/obrana-a-zahranicie/nato-zintenzivnuje-treningy-v-oblasti-kybernetickej-bezpecnosti/

Aktívnejší mimo EÚ

Členské štáty tiež presadzujú rozvíjanie bezpečnostnej a obrannej spolupráce s tretími štátmi „s dôrazom na partnerské štáty, ktoré vyznávajú rovnaké hodnoty ako EÚ, dodržiavajú medzinárodné právo a sú pripravené zapojiť sa do misií a operácií EÚ“.

Únia chce pomôcť tretím štátom, aby boli schopné krízové situácie zvládať samy.

Ministri sa dohodli aj na vylepšovaní vojenského i civilného krízového manažmentu a s cieľom vybudovať Spoločné riadiace a plánovacie vojenské stredisko EÚ (MPCC).

Úlohou strediska bude koordinácia a vedenie výcvikových a poradných vojenských misií Únie. Momentálne má EÚ takéto misie tri v Afrike: v Somálsku, Mali a Konžskej demokratickej republike.