MMF podporuje vytvorenie Európskeho menového fondu

Medzinárodný menový fond v pondelok predstvail ekonomickú prepoveď. FOTO: Twitter.com

Po tom, čo Európska komisia minulý týždeň zlepšila výhlaď vývoja ekonomiky pre Európsku úniu, pridal sa k nej s lepšou predpoveďou aj Medzinárodný menový fond (MMF).

Oživenie ekonomiky predčilo očakávania

Podľa najnovšej správy o vyhliadkach regionálnych ekonomík, v ktorej MMF hodnotil viac ako 40 krajín, pôsobí oživenie európskeho hospodárskeho rastu čoraz istejšie.

Čiastočne je to spôsobené stimulmi centrálnych bánk a nízkymi úrokovými sadzbami, ale aj zlepšením základných faktorov, čo dokazuje nárast investícií v širokej škále ekonomík.

„Toto zotavenie pôsobí čoraz stabilnejšie,“ povedal v pondelok zástupca riaditeľa európskeho oddelenia MMF Jörg Decressin.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/komisia-predpoveda-slovensku-najvyssi-ekonomicky-rast-z-krajin-v4/

„Hospodársky rast eurozóny je kladný už osemnásty štvrťrok v rade, pričom v uplynulom kvartáli dosiahol úroveň približne 2,5 percenta. Mnohé krajiny vo východnej Európe už dlhšie registrujú rast nad hranicou troch percent. „Takže toto oživenie je nielen širšie, ale aj silnejšie,“ dodal pri prezentácii správy.

V predošlej analýze vyhliadok svetových ekonomík pritom MMF predpovedal Európe hospodársky rast na úrovni 2,4 percenta v tomto roku a 2,1 percenta v roku 2018.

Decressin tiež uviedol, že podporuje opatrný prístup Európskej centrálnej banky (ECB) pri znížovaní stimulov. Dodal, že vzhľadom na vysokú mieru inflácie, mala britská centrálna banka dobrý dôvod, aby prvýkrát od finančnej krízy  zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu.

Brexit – hlavná hrozba

Hlavnou neistotou na obzore zostáva brexit, a tiež otázka, akú podobu bude mať obchodný vzťah Veľkej Británie s ostatnými 27 krajinami po jej odchode z európskeho bloku.

MMF podľa Decressina stále dúfa, že sa obe strany dohodnú na prechodnom období. Ekonómovia fondu pri prognózach zatiaľ nepočítali s variantom takzvaného tvrdého brexitu. „Žiadna dohoda“ by mala s veľkou pravdepodobnosťou  ničivé dopady pre obidve strany.

„Obávame sa, že za takýchto okolností utrpí hospodársky rast, najmä v Spojenom kráľovstve, ale aj v eurozóne,“ povedal. „Potom budeme možno svedkami výrazne nižšieho rastu, než sme aktuálne predpovedali.“

Poukázal pritom na fakt, že nálada v Európe je momentálne oveľa pozitívnejšia, ako pred jedným alebo dvoma rokmi, keď panovali obavy z odchodu Grécka z eurozóny.Zásluhu na tom má podľa Decressina aj návrh francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na urýchlenie integrácie eurozóny.

MMF podporuje vybudovanie Európskeho menového fondu

Decressin sa tiež pozítívne vyjadril k plánu transformácie Európskeho stabilizačného mechanizmu (tzv.trvalý euroval) na Európsky menový fond (EMF) – úverovú inštitúciu pre krízové situácie podobnú MMF.

„Podporujeme tento cieľ,“ povedal. „S primeranou riadiacou štruktúrou a silným mandátom v otázke dohľadu by EMF mohol skutočne posilniť prevenciu a riadenie kríz,“ vyhlásil Decressin. Ide o doposiaľ najjasnejšiu podporu zo strany MMF pre myšlienku, ktorú spoločne presadzuje francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Kľúčová bude pritom jeho schopnosť rýchlo reagovať a rozhodovať. Eurozóna počas krízového obdobia potrebovala na prijatie dôležitých rozhodnutí veľa času. Pri prijímaní dôležitých opatrení je totiž závislá na formálnom schválení mnohých národných parlamentov.

MMF bol v uplynulých rokoch taktiež veľmi zaneprázdnený svojou účasťou na riešení krízy v Grécku, a často sa dostal do rozporu s Aténami, prípadne Berlínom.

https://euractiv.sk/clanky/ekonomika-a-euro/macron-odkazuje-mmf-poradime-si-aj-bez-vas/

„Naším cieľom nie je vycúvať z podpory Európe, naopak,“ povedal Decressin. „Zostávame k dispozícii našim európskym akcionárom, aby sme im pomohli s akoukoľvek krízou, ak sa niekde objaví. Dúfame, že aj naďalej budeme zohrávať užitočnú úlohu prostredníctvom nášho dohľadu,“ dodal.

Na zasahovanie Medzinárodného menového fondu do európskych záležitostí má však francúzsky prezident Emmanuel Macron iný názor.

„Uznávam, že MMF je veľmi dôležitá inštitúcia. Ale nemyslím si, že by mala vstupovať do európskych záležitostí,“ vyhlásl Macron počas prvej oficiálnej návštevy Grécka v septembri tohto roku.