Modrá vlna | Aj samity majú vtipné momenty

Autor podcastu sa vracia k októbrovej Európskej rade a jej zaujímavým momentom, vrátane virálneho „doorstepu“ premiéra Igora Matoviča.

Podcast „Modrá vlna“ uverejňuje EURACTIV Slovensko v spolupráci s jeho autorom. 

Minulý týždeň sa konal ďalší európsky samit, teda stretnutie predsedov vlád a hláv členských štátov Európskej únie.

Tento „riadny“ samit mal z môjho pohľadu dva vtipné momenty a jeden z nich súvisel práve s rozhodnutím predsedu Rady pána Michela zavolať v októbri európskych lídrov pre istotu hneď na dve stretnutia. Fínska premiérka Sanna Marin totiž na tom druhom už nevydržala a požiadala Michela, aby nabudúce „veľmi starostlivo zvážil“ (presne tento výraz údajne použila), kedy je treba zvolávať samity a kedy ich môže nahradiť videokonferencia. Zdôvodnila to zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou. Podobnú pripomienku údajne pánovi Michelovi tlmočila aj dánska premiérka Mette Frederiksen.

Šéfky a šéfovia vlád nepatria k tým, ktorí nevedia, čo s časom, zvlášť vtedy, keď musia čeliť druhej vlne pandemického ochorenia. Diplomaticky formulovaná zdvorilá prosba, aby predseda Rady v budúcnosti „veľmi starostlivo zvážil“, či sa fakt treba stretnúť aj fyzicky, je v skutočnosti kritika: ten, kto takúto prosbu vyslovil, si totiž myslí, že aktuálne stretnutie bolo v tejto forme zbytočným zdravotným rizikom pre všetkých zúčastnených – zbytočným preto, lebo preberané témy svojou dôležitosťou jednoducho toto riziko nevyvažovali. Zvlášť keď krátko po začiatku samitu z neho narýchlo a nečakane odišla predsedníčka Európskej komisie pani Ursula von der Leyen. Dôvod: musela odísť do domácej karantény, pretože u jedného z jej spolupracovníkov test potvrdil koronavírus.

Menej diplomaticky by sa prosba o „veľmi starostlivé zváženie“ dala formulovať aj jadrnejšie: „To fakt kvôli tomuto sme sa sem museli na dva dni trepať, riskujúc pritom zdravie, zatiaľ čo doma zúri korona a my musíme riešiť všetky tie krízové štáby a opatrenia?! Nech ti nešibe!“

Druhý vtipný moment, najmä teda zo slovenskej perspektívy, má na svedomí slovenský premiér pán Matovič. Nahrávka takzvaného „doorstep“ príhovoru pána Matoviča obletela slovenský internet a stala sa vďačným terčom jeho kritikov.

Môj názor je, že samozrejme celá tá situácia, ktorú zachytili pracovníci Rady na kameru, bola vtipná – ale že časť kritikov sa nechala uniesť a uniklo im to podstatné, čo predseda vlády povedal. Niektorí zo zlomyseľnosti, ako to trefne pomenoval štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus, iní z neznalosti.

Matovič po summite: Klimatické ciele nespochybňujeme, no chceme vedieť cenu

Igor Matovič po stretnutí Európskej rady hovoril, že očakával jasnejšie správy o hospodárskych vplyvoch klimatických cieľov. Európska komisia už podobnú dopadovú štúdiu má. 

Vypočujme si pozorne samotný vecný obsah premiérovho vyhlásenia. Čo hovorí? Po prvé, že za najdôležitejší bod rokovania považuje diskusiu o klimatických cieľoch. Po druhé, že v tejto diskusii je na strane tých, ktorí chcú do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov v EÚ nie o doterajších 40 %, ale o 55 % navrhnutých Európskou komisiou. Po tretie, že podporuje zavedenie mechanizmu kompenzácie uhlíka na hraniciach, čiže takzvanú uhlíkovú daň z dovážaných tovarov. A po štvrté, že mu jeho spolupracovníci ešte nestihli povedať, že dopady zvýšenia zo 40 na 55 % už Európska komisia vyčíslila a možno by bolo lepšie, ak by si túto dopadovú štúdiu prečítal skôr, než sa začne na Európskej rade dožadovať informácií, ktoré sú ostatným už dávno známe.

Je škoda, že komická vložka vo videu zatienila tieto inak celkom lucídne vyjadrenia premiéra Matoviča. Treba tiež povedať, že na tomto samite nebolo a ani nemalo byť prijaté žiadne rozhodnutie.  ohľadom konkrétneho záväzku znižovania emisií do roku 2030. Bolo to zatiaľ len prvé kolo diskusie a na lámanie chleba príde až v decembri. Dá sa pritom očakávať, že na decembrovom samite to bude ťažšia debata – napríklad aj preto, že pri nej bude aj poľský premiér Morawiecky, ktorý minulý týždeň v Bruseli chýbal, tiež z dôvodu samoizolácie po kontakte s pozitívne testovanou osobou.

Ďalšie dôvody, prečo bol minulotýždňový samit zaujímavý, sa dozviete pri počúvaní podcastu.

Autor podcastu „Modrá vlna“ je nezávislým konzultantom v oblasti public affaires registrovaným v Belgickom kráľovstve. Myšlienky vyslovené v podcaste sú jeho vlastné a nemusia odrážať názory jeho klientov. Prípadná inzercia a platené oznamy sú v podcaste jasne označené.