Modrá vlna | Rozhovor s veľvyslankyňou Petrou Vargovou

V Bruseli robíme rezortnú politiku aj diplomaciu, hovorí v rozhovore pre podcast Modrá vlna nová stála zástupkyňa Slovenska pri EÚ, veľvyslankyňa Petra Vargová.

Podcast „Modrá vlna“ uverejňuje EURACTIV Slovensko v spolupráci s jeho autorom.

Slovensko má od polovice januára novú šéfku Stáleho zastúpenia pri Európskej únii. Stala sa ňou veľvyslankyňa Petra Vargová. Pani Vargová pôsobila na zastúpení donedávna, konkrétne do júla minulého roku, ako takzvaná „dvojka“. V lete sa vrátila na ministerstvo zahraničných vecí do Bratislavy a bola vymenovaná za generálnu riaditeľku sekcie európskej politiky. A bola by ňou doteraz, keby…

(…) keby sa na jeseň neuvoľnilo miesto šéfa našej európskej misie. Veľvyslanec Peter Javorčík, ktorý ju dovtedy viedol, bol totiž od 1. októbra vymenovaný za generálneho riaditeľa pre dopravu, energetiku, životné prostredie a vzdelávanie na sekretariáte Rady EÚ.

Že pán Javorčík odchádza, to sa samozrejme vedelo dlhšie. Ale zdá sa, že pán minister zahraničných vecí Korčok postavil pri hľadaní jeho nástupcu latku naozaj vysoko. A tak až začiatkom decembra oznámil, že postu sa ujme pani veľvyslankyňa Vargová. Či urobil dobré rozhodnutie, to nechám na vaše posúdenie. Krátko po jej návrate do Bruselu som ju totiž požiadal o rozhovor a ten vám teraz ponúkam.

Dozviete sa z neho niečo o tom, ako také „stále zastúpenie“ funguje a prečo je to naša najdôležitejšia diplomatická misia. Rozprávali sme sa aj o tom, ako pandémia ovplyvnila fungovanie európskych inštitúcií a tiež ako bude na Slovensku prebiehať konferencia o budúcnosti EÚ.

Prajem vám príjemné počúvanie.

Ak chcete počúvať Modrú vlnu pravidelne, pozývam vás aj na moju stránku www.modravlna.eu. Nájdete tam všetky doterajšie epizódy a tiež prepisy väčšiny z nich, zatiaľ s výnimkou rozhovorov. A ak by vás to zaujímalo, sú tam aj odkazy na moje publikované články o európskej aj slovenskej politike. Navyše, na stránke sa môžete prihlásiť aj k odberu newslettru.

Samozrejme, budem sa tešiť, ak Modrú vlnu odporučíte aj vašim priateľom a známym. Modrú vlnu nájdete aj na denníku SME na adrese podcasty.sme.sk.

Celkom na záver ešte jedna otázka: už ste sa elektronicky sčítali? Pokiaľ nie, určite to urobte ešte dnes. A môžete to urobiť tak, ako ja a prihlásiť sa k európskej národnosti. Je to jednoduché: pri vypĺňaní kolonky „druhá národnosť“ stačí vybrať možnosť „Iné“ a napísať „európska“. Európsky politický národ totiž nevznikne sám od seba.

To je odo mňa všetko, dávajte si pozor na zdravie.

Autor podcastu „Modrá vlna“ je nezávislým konzultantom v oblasti public affaires registrovaným v Belgickom kráľovstve. Myšlienky vyslovené v podcaste sú jeho vlastné a nemusia odrážať názory jeho klientov. Prípadná inzercia a platené oznamy sú v podcaste jasne označené.