Modrá vlna | Únia nám dá miliardy navyše. Máme sa tešiť?

Modrá vlna

Veľa sa teraz hovorí o návrhu Európskej komisie na viacročný rozpočet plus balík pomoci pre krízou najviac zasiahnuté členské štáty. A keďže to vyzerá tak, že Slovensko by malo z tohto balíka dostať nejakých 8-10 mld EUR, tak sa všetci opatrne tešíme.

Podcast Modrá vlna uverejňuje EURACTIV Slovensko v spolupráci s jeho autorom. Peter Stach je analytik, publicista a expert na európsku politiku. 

No a ak je táto naša nová vláda len trochu lepšia od tej predošlej, potom z takéhoto veľkého balíka dokážeme vyťažiť naozaj veľa. Hádam aj položiť základy pre prosperitu našej krásnej krajiny na najbližších hádam aj niekoľko desiatok rokov.

S takýmto veľkým balíkom peňazí pre Slovensko asi nikto nerátal. Jednak je nám ako krajine myšlienka solidarity medzi štátmi cudzia a neveríme jej. Ak by kalkulácie, na základe ktorých nám pripadli toľké miliardy, vyšli povedzme tak, ako susednej Českej republike, ktorá do balíku vyčleneného na tie mimoriadne opatrenia ekonomickej pomoci viac prispeje, než z neho bude čerpať, zavládol by u nás rovnaký plač a škrípanie zubov, ako v kancelárii českého premiéra.

No a druhým dôvodom je to, že si ešte asi celkom neuvedomujeme, čo to vlastne znamená, keď na základe nejakých vybraných objektívnych kritérií a dát úradníci v Európskej komisii dospejú k záveru, že Slovensko bude fakt potrebovať veľa peňazí. To veru nemusí byť tak úplne dobrá správa.

(Celý text tu: https://www.modravlna.eu/2020/06/05/unia-nam-da-miliardy-navyse-mame-sa-tesit/#more-561)