Monika Beňová v prvom kole obhájila mandát kvestorky Európskeho parlamentu

Europoslankyňa Monika Beňová (SMER-SD) [EU/EP/Geert Vanden Wijgaert]

Europoslankyňa Beňová bola kvestorkou od začiatku mandátu v roku 2019. Po úspešných voľbách bude túto pozíciu v širšom predsedníctve europarlamentu zastávať ďalšieho dva a pol roka.

Stredajšie hlasovanie v europarlamente potvrdilo ďalšiu pozíciu pre Slovensko. Monika Beňová bude až do konca päťročného mandátu pôsobiť ako jedna z piatich kvestorov a kvestoriek.

„Skutočne si cením a som vďačná za dôveru kolegov. Veľmi milo ma prekvapil vysoký počet hlasov a podpora, tak z našej sociálnodemokratickej frakcie, ale aj z iných frakcií zastúpených v Európskom parlament,” povedala k zvoleniu europoslankyňa.

Beňovú do tejto pozície nominovala jej frakcia sociálnych demokratov (S&D). Pozíciu získala hneď v prvom kole hlasovania. Hlasovalo za ňu 487 europoslancov, čo je ešte viac než v roku 2019, keď pozíciu získala prvýkrát, s 391 hlasmi.

Beňová bude ako členka kolégia kvestorov zodpovedná za administratívne a organizačné záležitosti, ktoré sa týkajú práce europoslancov. V predchádzajúcom období na tejto pozícii zodpovedala za vzťahy s politickými skupinami europarlamentu a predsedala aj výboru, ktorý sa zaoberá sťažnosťami na obťažovanie. Tiež bola členkou skupiny, ktorá dohliada na rodovú rovnosť v europarlamente.

Beňová tiež dohliadala na tom, aby europarlament počas pandémie dodržiaval ochranné opatrenia. Po zvolení tiež povedala, že by chcela do roku 2024 zabezpečiť, aby v rámci projektu „Europe Experience”, vznikli aj na Slovensku nové kancelárie europarlamentu aj s priestorom pre návštevníkov, aby Slováci za europoslancami nemuseli chodiť len do Bruselu či do Štrasburgu.

Okrem Beňovej v prvom kole obhájila pozíciu aj francúzska europoslankyňa za Skupinu Európskej ľudovej strany (EPP) Anne Sander. Novými členmi kolégia budú luxemburský europoslanec Christophe Hansen (EPP) a Francúzka Fabienne Keller za frakciu Obnovme Európu (RE).

Europarlament povedie tretíkrát v histórii žena a vôbec prvý Slovák

Do čela europarlamentu zvolili poslanci v utorok Malťanku Robertu Metsolu, ktorá v príhovore spomenula aj Jána Kuciaka. Podpredsedom sa stal Slovák Michal Šimečka, ktorý získal potrebný počet hlasov v druhom kole.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte