Monti chce bankovú licenciu pre euroval

Zdroj: TASR/AP

Nemeckí predstavitelia ostro odmetajú, aby mal ESM možnosti banky, ktoré by mu umožňovali prelievať neobmedzené zdroje cez likvidné operácie Európskej centrálnej banky.

Na otázku, či by mal ESM dostať bankovú licenciu odpovedal na tlačovej konferencii vo Fínsku Monti nasledovne: „Myslím si, že by to pomohlo. Myslím si, že sa to v príhodnom čase stane“.

Mario Moniti sa  v Helsinkách stretol s fínskym premiérom Jyrkim Katinenom a eurokomisárom pre menové záležitosti Ollim Rehnom. Podľa Montiho boli komentáre prezidenta sa Európskej centrálnej banky Maria Draghigo minulý týždeň „odvážne a náležité“.

Draghiho vyjadrenia odštartovali špekulácie

Minulý týždeň sa Draghi vyjadril, že Európska centrálna banka urobí všetko pre to, aby zachovala euro, čo okamžite viedlo k špekuláciám, že sa pripravuje na radikálne kroky, o ktorých sa má rozhodnúť na pravidelnom mesačnom stretnutí  Správnej rady ECB 2. augusta.

Fínsky premiér novinárom povedal, že v niektorých krajinách, napríklad v Taliansku, sú úrokové miery príliš vysoké a že trh so štátnymi dlhopismi nie úplne správne vyhodnocuje ekonomickú situáciu v niektorých krajinách.

Medzibankový trh v eurozóne sa v stredu dostal na svoje minimum najmä kvôli očakávaniu v kontexte Draghiho vyjadrení, že Európska centrálna banka znovu zníži úrokové miery.

Čakanie na ďalší krok Maria Draghiho

Špekuluje sa ja o tom, či sa ECB opäť pustí do skupovania španielskych a talianskych dlhopisov  alebo prípadne pristúpi ešte k radikálnejším krokom.

Nemci v uplynulých dňoch zotrvávali na svojich pozíciách neochoty rozšíriť pre ESM pole pôsobnosti a jeho likviditu.

Nemecký minister hospodárstva Philipp Rösler ostro odmietol možnosť udelenia bankovej licencie EMS. Ako povedal, takýto krok by zvýšil infláciu a zmiernil tlak na zadlžené krajiny, aby zreformovali svoje ekonomiky.

"Spolu s kancelárkou a ministrom financií sme sa zhodli, že banková licencia pre Európsky mechanizmus pre stabilitu nemôže byť tou cestou, po ktorej sa chceme vydať," povedal Rösler. "Nechceme ísť po ceste smerom k inflačnej únii, ale k stabilnej únii," uviedol. Ako zároveň dodal, očakáva, že ECB sa aj naďalej sústredí na svoju kľúčovú úlohu, ktorou je udržanie cenovej stability v eurozóne.

EurActiv/Reuters