Monti sa obáva domino efektu

Taliansky premiér Mario Monti pri podpise fiškálnej zmluvy, Zdroj: TASR/AP Photo/Francois Lenoir, Pool

Ministri financií v sobotu prisľúbili pomoc španielskym bankám, následne sa začalo špekulovať, že na rade je Taliansko. Montiho popularita klesá, najmä pre zavádzanie nových daní a prehlbujúcu sa recesiu. Apeloval preto na politických lídrov, aby podporili jeho reformné opatrenia. „Musíme využiť tieto nové ťažkosti na zdvojnásobenie našej snahy či už na európskom fronte, alebo v rámci talianskej politiky,“ vyhlásil v parlamente.

Agentúra Moody’s znížila rating Španielska na úroveň tesne nad neinvestičnou až špekulatívnou hranicou z A3 na Baa3. Odôvodnila to tým, že podpora bankám sa odrazí na dlhu krajiny. Okrem toho vzhľadom na existujúce problémy pri požičiavaní a slabú ekonomiku, agentúra pripúšťa ďalšie zhoršovanie hodnotenia.

Rating zhoršila aj v prípade Cypru z Ba1 na Ba3. Poukázala na riziko spojené s možným odchodom Grécka z eurozóny a zlú fiškálnu pozíciu ostrovného štátu.

Panika v Grécku

Gréci zatiaľ pre obavy z odchodu z eurozóny po nedeľných voľbách vyberajú svoje vklady z bánk a robia si domáce zásoby trvanlivých potravín (EurActiv, 13/06/2012). Podľa prieskumu agentúry Reuters 35 z 59 ekonómov očakáva, že Španielsko bude nasledovať Grécko a bude žiadať o plný záchranný balík.

Stále však 37 z 59 predpokladá, že eurozóna prežije v súčasnej podobe ešte aspoň jeden rok. „Otázkou nie je, či sa kríza zhorší pred tým ako dôjde k zlepšeniu, ale skôr, že sa musí zhoršiť, aby sa zlepšila,“ povedal pre Reuters Richard McGuire z londýnskej Rabobank.

Obama volal Van Rompuyovi

Obavy rastú aj na druhom brehu Atlantiku. Prezident Barrack Obama sa telefonicky spojil so stálym predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom, aby s ním prediskutoval finančnú krízu. Americký minister financií Thimoty Geithner neskôr uviedol, že európski lídri potvrdili záväzok udržať funkčnosť eura.

Španielsky premiér Mario Rajoy v Madride vyhlásil, že každá krajina musí prijať vlastné opatrenia na riešenie svojich verejných financií a reformu ekonomiky, avšak len užšia európska integrácia dokáže krízu vyriešiť.

„Táto situácia sa dá vyriešiť len tak, že budeme doma robiť to, čo musíme, bude oveľa viac Európy a oveľa viac integrácie,“ vyhlásil španielsky líder. „Najurgentnejšou záležitosťou je, aby sme vniesli viac jasnosti do eurozóny,“ dodal.

Nemecko sa zastáva Montiho

Aj Nemecko apelovalo na Talianov, aby pristúpili na implementovanie opatrení, ktoré presadzuje Monti, aby sa tak vyhli nebezpečnej zóne. „Ak bude Taliansko pokračovať po Montiho ceste, nebude žiadne riziko,“ poukázal nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v odpovedi na otázku, či je po Španielsku na rade Taliansko.

Monti ho informoval, že Rím sa pripravuje na odpredaj štátnych aktív, avšak nechystá ďalší úsporný program. Taliansko však zápasí s dlhom na úrovni 1,9 bilióna eur, čo je 120 % HDP.

Návrh záverov summitu bez detailov

Zo summitu koncom júna by mali vzísť ďalšie kroky v tvorbe bankovej a fiškálnej únie, avšak návrh záverov, ktorý získala agentúra Reuters, obsahuje len veľmi málo detailov. „Nedávne udalosti ukázali, že potrebujeme Hospodársku a menovú úniu posunúť do ďalšieho štádia,“ píše sa v dokumente, ktorý dnes prediskutujú diplomati.

„Nové štádium bude postavené na hlbšej politickej integrácii a koordinácii. Potrebujeme oveľa špecifickejšie stavebné prvky sústredené okolo silnejšej bankovej a fiškálnej integrácii, podporenej posilneným riadením eura,“ uvádza návrh záverov.

Podľa dokumentu lídri eurozóny sa po zasadnutí 27-člennej Európskej rady stretnú na osobitnom rokovaní, aby prediskutovali časový plán zavedenia reforiem.

(EurActiv/Reuters)