Morawiecki obhajoval justičnú reformu pred europoslancami. Nepresvedčil ich

Mateusz Morawiecki [TASR/AP/Olivier Matthys]

Poľský premiér odbil kritiku svojej vlády s tým, že Poľsko vie, ako spravovať svoje inštitúcie. V Európskom parlamente volal po vytvorení „Únie národov 2.0“. 

„Každá krajina v Únii má právo formovať svoj vlastný právny systém v súlade s jej vlastnými tradíciami,“ povedal poľský premiér v stredu 4. júla v Európskom parlamente v Štrasburgu.

Mateusz Morawiecki tak obhajoval kontroverzné súdne reformy svojej vlády. Uviedol, že „jednota v rozmanitosti“ a „ústavný pluralizmus“ sú základnými princípmi Európskej únie a „nie prázdnym sloganom“. „Rešpektovanie národných identít“ je podľa neho základom Európy.

Kontroverzná reforma nadobudla tento týždeň účinnosť. Veková hranica pre sudcov na Najvyššom súde sa znížila na 65 rokov. V dôsledku toho musí 27 zo 73 sudcov odísť do dôchodku. Niektorí z nich to odmietajú. Reformu označujú za pokus konzervatívnej vlády obsadiť ich miesta svojimi podporovateľmi.

„Poľsko je hrdá krajina”

„Poľsko je hrdá krajina. Tak nás, prosím, nepoučujte. Dobre vieme, ako spravovať naše inštitúcie,“ povedal europoslancom Morawiecki. Vyhlásil, že spomínané reformy sú potrebné kvôli demokratizácii súdneho systému, ktorý nebol po páde komunizmu dostatočne reformovaný.

„Viete, že sudcovia z čias stanného práva (v 80. rokoch 20. storočia), ktorí sú zodpovední za hanebné rozsudky, sú stále na Najvyššom súde, a vy sa ich zastávate?“ spýtal sa poľský premiér europoslancov.

„Sudcovia sú teraz oveľa nezávislejší než predtým. Posilnili sme nezávislosť sudcov, posilnili sme našu objektívnosť,“ uviedol a zdôraznil, že Európsky súd pre ľudské práva rovnako zaviedol pravidlá predčasného odchodu do dôchodku pre sudcov.

Komisia obviňuje Varšavu z obmedzovania nezávislosti súdnictva a podrývania zásady deľby štátnej moci. Európska exekutíva začala viesť proti Varšave súdne konanie podľa článku 7 Zmluvy o EÚ. Chce tak preskúmať súčasný stav právneho štátu. Druhé konanie o porušení právnych predpisov sa začalo minulý týždeň.

Poľsko dodalo 96 strán obhajoby kontroverzných reforiem

Poľský premiér odovzdal Európskej komisii podrobnú obhajobu súdnych reforiem. Tvrdí, že právna procedúra EÚ voči Varšave je výsledkom zlej komunikácie.

„Únia národov 2.0“

Poľský premiér predstavil aj svoju víziu európskej budúcnosti. Uviedol, že kontinent „prežíva demokratické prebúdzanie sa, čo dokazuje, že musíme oživiť spoločenskú zmluvu, ktorá stojí za obrovským úspechom povojnovej integrácie.“

Podľa Morawieckého je jedným z dôvodov krízy dôvery ľudí v Úniu skutočnosť, že „ľudia majú vlastný gén slobody a chcú sa sami rozhodovať o svojom živote“.

Európsky integračný projekt musí byť „otvorenejší“, lebo súčasná situácia je z dôvodu všetkých naakumulovaných kríz „bezprecedentná“. Medzi aktuálne krízy zaradil prílev migrantov, brexit a hybridnú vojnu zo strany Ruska.

Dodal, že Európska únia by mala pracovať na vytvorení „Únie národov 2.0“. Odkázal tak na Úniu národov, ktorú v 50. a 60. rokoch presadzoval bývalý francúzsky prezident Charles de Gaulle. Takáto únia by sa mala zamerať na digitálnu revolúciu, priemyselnú revolúciu, európske bezpečnostné otázky a väčšiu angažovanosť občanov.

Únia, ktorá chráni občanov

Morawiecki sa v pléne zasadil za bezpečnejšiu Úniu, ktorá by chránila občanov pred globálnymi korporáciami. Ambicióznou kohéznou politikou by podľa neho mala bojovať proti vnútorným nerovnostiam.

Šéf poľskej vlády spomenul aj výzvy 21. storočia, keď poukázal na to, že Únia potrebuje pravidlá hospodárskej súťaže prispôsobené digitálnej ére, ktoré by boli zamerané aj na spoločnosti ako Google či Facebook.

Začalo sa rakúske predsedníctvo, prioritou majú byť aspekty európskej bezpečnosti

Viedeň prebrala od Sofie symbolické žezlo predsedajúcej krajiny 1. júla. Rakúsko bude Radu Európskej únie viesť už po tretí krát.

Pred europoslancami sa kriticky vyjadril voči projektu plynovodu Nord Stream 2, ktorý podľa neho povedie k zvýšeniu vplyvu Ruska na poľskú ekonomiku. Na druhej strane privítal plány na zriadenie Európskeho obranného fondu a investície do obranného sektora v Únie.

Pri citlivej téme migrácie Morawiecki vyzval Brusel, aby zaujal realistickejší postoj ohľadom prílevu migrantov a v mene svojej krajiny ponúkol zdvojnásobenie úsilia pri financovaní rozvojového plánu pre Afriku.

Kritika ľudovcov, socialistov a liberálov

Zákonodarcovia súhlasili s postojom Morawieckeho k rozvojovej stratégii, energetickej bezpečnosti a spoločnej obrane, takmer všetci sa však zhodli na nevyhnutnosti budovať Európu na spoločných hodnotách právneho štátu. Premiérove slová o reforme súdneho systému ich neuspokojili.

„Tieto otázky nás trápia. Myslím si, že dnes ste stratili príležitosť ich vysvetliť,“ povedal líder EĽS Manfred Weber.

Šéf S&D Udo Bullmann zdôraznil, že Únia je jeden celok a my „potrebujeme obidve časti – východnú aj západnú“. „Očakávame, že odpoviete na otázky, ktoré položil zástupca Komisie, Frans Timmermans, ktorého plne podporujeme,“ povedal Bullmann.

Konanie poľskej vlády kritizoval aj líder ALDE Guy Verhofstadt. O reforme súdneho systému povedal, že má „legitímny cieľ“. Zároveň sa ale odvolal sa na zistenia Benátskej komisie a uviedol, že reformy vlády „majú výraznú podobnosť s ustanoveniami v Sovietskom zväze a jeho satelitných štátoch.“

Poľský europoslanec Ryszard Legutko zo skupiny európskych konzervatívcov a reformistov označil kritiku svojho kolegu za „beznádejne predvídateľnú“. „Očividne nikto nie je ochotný diskutovať o budúcnosti Európy a radšej a všetci by radšej kritizovali Poľsko,“ povedal.

Podpora protestujúcich Poliakov

Europoslanci však poukázali aj na to, že Poľsko bolo prvou európskou krajinou, ktorá mala deľbu moci zakotvenú v ústave.

Poľsko ustupuje Komisii. Opozícia hovorí o zdanlivých zmenách

Sejm schválil novelizácie zákonov o štruktúre súdov, o Národnej súdnej rade i najvyššom súde, ale aj predpisov o ústavnom súde.

Morawiecki vo svojom prejave dodal, že Poľsko bolo priekopníkom aj v otázke volebného práva žien a právny štát v Poľsku označil za hlboko zakorenený.

„Ak by neexistovala železná opona, mohli sme byť zakladajúcim členom EÚ. Teraz, ako plnoprávny člen, chceme navrhnúť konštruktívny program, v ktorom rešpektujeme národné identity a právo každej krajiny nastaviť si právny systém v súlade so svojimi tradíciami,“ povedal Morawiecki europoslancom.

Nútený odchod sudcov Najvyššieho súdu do dôchodku a podriadenie súdov politickej kontrole, však podľa europoslancov nie je súčasťou poľskej národnej tradície. V tomto duchu vyjadrili podporu poľským občanom, ktorí po celej krajine protestujú proti zmenám v justícii.