Mŕtva či polomŕtva?

 

Krátka správa

Lídri EÚ zo stredo-pravého politického spektra sa už pred summitom zhodli na tom, že Európa by sa mala posunúť z „obdobia reflexie“ do „obdobia analýzy„.

Vo štvrok večer, 15. júna mnohí lídri zhromaždení na summite v Bruseli označili Európsku ústavu v jej súčasnom stave za „mŕtvu“.

Británia, FrancúzskoHolandsko požadujú, aby Ústava dostala nielen nové meno, ale aj nový obsah. Druhá skupina krajín na čele s Nemeckom chce, aby bola konečná verzia Ústavy čo najpodobnejšia tej, ktorú minulý rok v lete priamo odmietli francúzski a holandskí občania v referende. Británia preferuje čo najmenej obsažnú Ústavu, ktorá bude „bezzubá“ a nebude musieť poriadať o jej prijatí referendum.

Financial Times v tejto súvislosti napísali, že summit pripomínal scénu z nemočničného oddelenia – pacient alias Ústava bezvládne leží na lôžku so smrťou na jazyku, zatiaľ čo dve skupiny jeho príbuzných sa nad ním hádajú o dedičstve.

Rakúsky kancelár a súčasný predseda Európskej rady Wolfgang Schüssel by mal v piatok vydať komuniké, ktoré vydláždi cestu prepracovanej Ústave s časovým harmonogramom jej prijatia. Malo by sa tak stať do konca roku 2008. Wolfgang Schüssel povedal: „Podstata Ústavnej zmluvy je dobrá, a preto by mala zostať „živá“. 

Bývalý predseda Európskej komisie a súčasný taliansky premiér Romano Prodi na margo Ústavnej zmluvy povedal: „Skutočná diskusia o Ústave môže začať až za Nemeckého predsedníctva a po ďalších francúzskych voľbách“. Nemecko bude predsedať Únii v prvej polovici roka 2007 a francúzske prezidentské voľby sa budú konať na jar 2007.

Mnohí sa zhodujú, že kľúčové časti 324-stranovej Ústavy by mali zostať zachované. Jedná sa o vytvorenie inštitútu európskeho prezidenta a ministra zahraničných vecí, zjednodušenie hlasovacieho systému, či zníženie počtu členov Európskej komisie.