Musíme zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity, tvrdí premiér

zdroj: TASR

V reakcii na udalosti v nemeckom Kolíne nad Rýnom, kde počas silvestrovských osláv došlo k cielenému obťažovaniu a okradnutiu viac ako 100 žien, Slovensko prehodnotí „niektoré aspekty“ svojho postoja k utečeneckej a migračnej kríze, ktorej v súčasnosti čelí EÚ. Oznámil to dnes na tlačovej konferencii premiér Robert Fico.

V nastavených politikách musia podľa premiéra nastať dva základné posuny. „Finančnú pomoc na migračnú krízu budeme jasne orientovať najmä na ochranu vonkajšej hranice. Dáme peniaze, ale nechceme aby skončili napríklad v potravinových fondoch, ale v bezpečnostných štruktúrach, ktoré ochránia vonkajšiu hranicu Schengenu,“ povedal.

Slovensko navyše neprijme žiadne rozhodnutia, ani na dobrovoľnej báze, ktoré by viedli „k vzniku ucelenej moslimskej komunity na Slovensku“. Predseda vlády zdôraznil, že jedine zabránením vzniku „umelých enkláv“ môže Slovensko predísť podobným útokom, aké sa udiali v Paríži a v Nemecku.

V Kolíne nad Rýnom v uplynulých dňoch ohlásila približne stovka žien, že ich pred hlavnou  železničnou stanicou počas osláv nového roku obťažovali skupinky opitých a agresívnych mužov. Dve ženy nahlásili znásilnenie. Podobné útoky sa udiali aj v iných nemeckých mestách.

Šéf kolínskej polície Wolfgang Albers páchateľov opísal ako „arabského alebo severoafrického výzoru“ a útoky označil za „celkom novú dimenziu zločinu“. Nie je však ešte jasné, kto boli páchatelia a či naozaj išlo o žiadateľov o azyl. Starostka Kolína nad Rýnom podľa miestneho denníka The Local naznačila, že viacerí podozriví muži boli polícii známi už dlhší čas.

V prípade, že by vyšetrovanie ukázalo, že niektorí z útočníkov boli žiadatelia o azyl, hrozí im vyhostenie z krajiny. Oznámil to dnes nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas, pričom udalosti označil za „dočasný kolaps civilizácie“.

Polícia musí podľa Maasa vyšetrovať s maximálnym odhodlaním ale aj obozretnosťou. „Najprv musíme zozbierať fakty a zistiť, kto boli skutoční páchatelia,“ povedal a vzápätí dodal, že útočníci budú za svoje „hnusné“ činy potrestaní.