Na čele EÚ je prvá z nových členských krajín

slovinský premiér Janez Janša

Krátka správa

Ústrednými postavami európskej politiky sa na šesť mesiacov stanú slovinský premiér Janez Janša a minister zahraničia Dimitrij Rupel. Janša označil Slovinské predsedníctvo EÚ za jednu z najväčších výziev, ktorým Slovinsko čelí od získania nezávislosti. Prípravy na predsedníctvo trvali alpskej krajine tri roky.

Medzi povinnosti Ľubľany bude patriť koordinácia politík EÚ, od iránskeho jadrového programu až ku klimatickým zmenám. Slovinsko je posledným z tria Nemecko-Portugalsko-Slovinsko, ktoré zaručovalo koordináciu predsedníctiev týchto troch krajín.

Medzičasom sa však pozornosť obracia aj k blížiacemu sa predsedníctvu jedného z “motorov európskej integrácie” – Francúzska pod vedením energického prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktoré bude nasledovať po Slovinsku, t.j. od júla  2008. Už dnes sa o ňom vie, že má  vysoké ambície, ako napríklad reformu rozpočtu EÚ, poľnohospodárskej politiky, energetickej či obrannej politiky. Rady Francúzov pri prípravách na predsedníctvo využívali aj samotní Slovinci, píše denník Financial Times.

Ľubľana preberá žezlo v čase, kedy sa očakáva vyhlásenie nezávislosti Kosova, pričom práve slovinské presedníctvo bude zodpovedné za to, ako sa Únia so vzniknutou situáciou vysporiada a či dospeje k spoločnému postupu. Kedže jednou z deklarovaných priorít predsedníctva je západný Balkán, resp jeho európska perspektíva, pre Slovincov je Kosovo mimoriadne dôležitou otázkou.

Slovinci budú tiež monitorovať proces ratifikácie Lisabonskej zmluvy a apelovať na členské krajiny, aby bez zbytočných odkladov dokument ratifikovali. Sami tak chcú urobiť ešte v januári.

Ešte v starom roku začala fungovať oficiálna stránka Slovinského predsedníctva. Môžete na nej násť program a priority predsedníctva, informácie o Slovinsku i aktuality z diania v EÚ. 

O prioritách slovinského predsedníctva na nadchádzajúce šesťmesačné obdobie rokovala v decembri v Ľubľane so slovinským premiérom a jeho vládou Konferencia predsedov politických skupín Európskeho parlamentu na čele s prezidentom EP H.G. Pötteringom. Stretnutia sa zúčastnila aj slovenská  europoslankyňa Irena Belohorská (NI).  

Išlo v poradí už o stvrté výjazdové zasadnutie Konferencie predsedov do krajiny, ktorá preberá predsedníctvo v Rade. Takéto rokovania sa uskutočnili aj v “predvečer” fínskeho, nemeckého a portugalského predsedníctva.