Na čelo Európskej obrannej agentúry sa postaví český diplomat

Jiří Šedivý. [TASR/Radovan Stoklasa]

Českej diplomacii sa podarilo vyrokovať významný post v prestížej agentúre pre svojho bývalého veľvyslanca pri NATO a ministra obrany Topolánkovej vlády.

Bývalý český veľvyslanec pri NATO Jiří Šedivý bude novým šéfom Európskej obrannej agentúry. Oznámil to vo štvrtok (5. marca) minister zahraničných vecí ČR Tomáš Petříček, ktorého citoval Český rozhlas.

Šedivý na čele agentúry nahradí Španiela Jorgeho Domecqa, ktorý v tejto funkcii skončil po piatich rokoch v januári.

Voľby 2020: Kam sa uberie slovenská obrana? (INFOGRAFIKA)

VOĽBY 2020 | Rusko za hrozbu nepovažujú národniari. KDH, OĽaNO a Za ľudí sú voči Moskve najskeptickejší, no s jasným pomenovaním agresívnej politiky by nemali problém ani PS/Spolu a SaS.

Šedivý povedie EDA ako prvý zástupca postkomunistických krajín. Na zvolenie potreboval hlasy kvalifikovanej väčšiny únijných ministrov obrany, ktorí o jeho zvolení rozhodli na štvrtkovom neformálnom zasadnutí v chorvátskej metropole Záhreb.

Finálovým protikandidátom 56-ročného diplomata bol Enrico Credendino, doterajší taliansky veliteľ únijnej námornej operácie SOPHIA. Kandidatúru

Šedivého vo februári podporil i šéf európskej diplomacie Josep Borrell, čo pomohlo presvedčiť niektoré krajiny.

Prvý prípad koronavírusu už zaznamenali aj medzi euroúradníkmi

Európska obranná agentúra potvrdila, že jeden z jej zamestnancov bol pozitívne testovaný na nový vírus COVID-19 po tom, ako sa vrátil z cesty v Taliansku. O prípade ako prvý informoval EURACTIV.com.

Niekdajší český minister obrany povedie medzivládny orgán, ktorý má na starosti rozvíjanie armádnej obrannej spolupráce únijných krajín. EDA funguje od roku 2005 a združuje všetky členské štáty Európskej únie okrem Dánska.

Zaoberá sa napríklad projektmi v rámci trvalej vojenskej spolupráce PESCO. Samotná agentúra má zhruba 140 zamestnancov, ale slúži aj ako platforma pre diskusiu niekoľkých tisícok vojenských expertov z členských krajín.

Šedivý pôsobil ako veľvyslanec pri NATO do júla minulého roku, Predtým, ako najvyššie postavený Čech v štruktúrach Aliancie, ako Zástupca generálneho tajomníka pre obrannú politiku a plánovanie. Počas Topolánkovej vlády bol necelé štyri mesiace ministrom obrany a neskôr štátny tajomník na Ministerstve pre Európske záležitosti. Vo vláde Patra Nečasa bol dva roky štátnym tajomníkom na rezorte obrany.