Na európsku reformu copyrightu upozorňujú aj slovenskí a českí YouTuberi

Ilustračný obrázok. [Pixabay.]

Známi vlogeri ako GoGo alebo Duklock zo Slovenska, či Kovy z Čiech, zaznamenali po zverejnení videí o reforme autorských práv záujem desiatok tisíc followerov. Osvetová kampaň je ale u nás podľa influencerov nedostatočná, niektorí nabádajú písať europoslancom, iní podpísať celoeurópsku petíciu.

Spôsob nahrávania videí na internet, zdieľania fotografií, písania príspevkov na platformy, či tvorba paródií – to všetko rieši pripravovaná smernica o copyrighte v Európskej únii. O jej konečnej verzii momentálne diskutuje europarlament, eurokomisia a rumunské predsedníctvo v Rade EÚ. Už zajtra (13. februára) by sa v Bruseli mohol zrodiť kompromis o jeho konečnom znení, o ktorom by koncom marca mohli v poslednej fáze hlasovať europoslanci.

Debata o copyrighte v Európe sa rozprúdila najmä medzi mladou generáciou. Vlogeri, ktorí online obsah významne využívajú, ju rozprúdili paradoxne v Spojených štátoch. Influenceri upozorňovali na zmeny, ktoré Európu čakajú. Tí európski sa k téme dostávali len pozvoľna a v strednej Európe iba minimálne.

Pri reforme autorských práv dosiahli členské krajiny Únie kompromis, Slovensko návrh nepodporilo

Reforma celoeurópskych copyrightových pravidiel prešla ďalšou úrovňou schvaľovania. Legislatívu musia ešte prerokovať zástupcovia Európskej komisie a Európskeho parlamentu, a napokon schváliť europoslanci.

Diskusia o reforme copyrightu na Slovensku a v Čechách sa podľa Karla Kovářa, jedného z najsledovanejších českých YouTuberov, ktorí sa problematike copyrightu na internete venovali, nedá porovnať s intenzitou debát v iných európskych krajinách. Jeho video, ktoré videlo takmer 350 tisíc používateľov, detailne – až počas 18 minút – vysvetľuje, „čo by sa mohlo stať, ak by bola smernica aplikovaná nešťastne,“ povedal YouTuber pre EURACTIV.sk

Tvrdí, že sám ešte nikdy nezaregistroval, aby prejednávaná európska legislatíva vyvolala taký veľký ohlas na intenete. Priznáva, že jeho odoberatelia spočiatku nevedeli, o čom legislatíva je a „boli prekvapení ako výrazne to môže zasiahnuť do toho, ako súčasné sociálne siete vyzerajú“.

Za „nedostatočnú“ a aj „podceňovanú“ označuje úroveň diskusie u nás aj Emil Vojtko, generálny riaditeľ spoločnosti Vidadu, ktorá združuje najsilnejšiu komunity internetových tvorcov na Slovensku a v Čechách, s viac ako 200 kanálmi, ktoré mesačne zaznamená vyše 250 miliónov videní.

„V zahraničí vznikajú rôzne petície, združenia či samostatné webové stránky, ktoré vysvetľujú podstatu článku 13 a jeho dôsledky, ale na Slovensku sme sa doposiaľ s ničím podobným nestretli,“ uviedol Vojtko.

Nahrávacie filtre

Na platformu YouTube sa už dnes na celom svete za minútu nahrá viac ako 400 hodín materiálu. Kontrolovať to, či nahratý obsah spĺňa podmienky autorských práv pomáha platforme systém Content ID. Ak totiž používateľ na platformu nahrá video, a to obsahuje aj dielo, na ktoré sa už copyright vzťahuje – či už ide o hudbu, obrázky alebo ukážku z filmu – finančný zisk z nového videá nepôjde tomu, kto ho nanovo nahral, ale tomu, kto vlastní na obsah autorské práva. Autor nového videa dostane takzvaný claim.

Podľa kritikov však ani tento systém po rokoch používania nefunguje dokonale a nedokáže odhaliť mnohé elementy, na ktoré sa už dnes autorské právo vzťahuje, napriek tomu, že bol vyvíjaný roky a s obrovskou finančnou podporou.

Europoslankyňa J. Reda: Online filter na kontrolu copyrightu diela bude musieť mať takmer každý

Jedna z najaktívnejších europoslancov v boji za spravodlivé autorské práva na internete tvrdí, že nové znenie celoeurópskej smernice poškodí malé firmy. „Pýtajte sa vlády aj europoslancov, prečo zlý návrh podporujú. Vo voľbách ich ohodnotia najmä mladí voliči,“ hovorí JULIA REDA.

Ak by nová smernica v znení, ktoré prezentuje Európsky parlament alebo členské štáty Únie prešla poslednou fázou dohôd, podobný filter by si museli zaistiť všetky platformy či weby, ktoré by nedostali výnimku.

Kritici článku 13, teda aj povinnosti vytvoriť takého nahrávacie filtre tvrdia, že vzhľadom na technickú a finančnú záťaž nových systémov môžu byť požiadavky legislatívy pre mnohých likvidačné.

Obavy vlogerov

Podľa Vidadu sa tvorcovia, ktorých združujú, obávajú aj nejasností znenia článku a „vysokej kontroly a cenzúry akýchkoľvek autorsky chránených diel na sociálnych sieťach,“ hovorí Vojtko.

Karel Kovář, ktorý na platforme vystupuje pod pseudonymom Kovy a jeho kanál registruje vyše 750 tisíc odberateľov, sa neobáva priameho ohrozenia svojho vlogerského business modelu, nakoľko tvrdí, že už nevyužíva také množstvo obsahu tretích strán ako v minulosti. Aj staré obsahy, ktoré v minulosti publikoval, by ale YouTube musel prehodnotiť podľa nových pravidiel.

„Viem si predstaviť, že to môže množstvu tvorcov, ktorých hlavným formátom sú paródie, spôsobiť veľké problémy. Niektoré formáty a niektorí tvorcovia môžu naozaj doplatiť na konečnú interpretáciu smernice,“ vysvetľuje vloger.

Zmenia sa spôsoby používania internetu? V Bruseli sa rozhoduje, či má legislatíva o copyrighte ešte šancu

Členské štáty EÚ nenašli v novej legislatíve o autorských právach kompromis na prvýkrát. V piatok budú vyjednávať opäť. Europarlament sa chce s krajinami dohodnúť do 14. februára. Bez dohody a po tomto termíne by už kontroverzná legislatíva nemala šancu.

Daniel Štrauch, známy ako GoGo, rozoberal detailne smernicu aj vo svojom videu na YouTube. Ide pri tom o najsledovanejšie video na tému copyrightu a článku 13 na slovenskom internete.

Ani nie dvanásťminútové video videlo už viac ako 118 tisíc ľudí. „(Ak by reforma prešla, pozn. red.) blokovaných by bolo hneď tri a pol milióna kanálov a YouTube by strácal mesačne 90 miliárd videní,“ vysvetľuje vo svojom videu GoGo.

Podľa neho chýba v novej smernici pružnosť, a preto by sa „priestor, v ktorom ľudia dennodenne fungujú mohol dramaticky zmeniť“.

„Mojich followerov vystrašilo hlavne to, že zmeny obmedzia kreativitu tvorcov na platformách ako je YouTube, Instagram alebo Reddit a na ďalších známych weboch. Majú pocit bezradnosti a okrem podpísania petície pre to nemôžu nič urobiť, ich názor nič neznamená a o budúcnosti slobodného internetu rozhodne pár povolaných pánov v Bruseli,“ povedal pre EURACTIV.sk najznámejší slovenský YouTuber, ktorého videá odoberá vyše 1,8 milióna užívateľov.

„Náš ďalší partner Dušan Brachna, natočil tiež niekoľko videí, kde vysvetľuje možné dôsledky smernice,“ pripomína Vojtko aj YouTubera Duklocka. Jeho najsledovanejšie video na tému autorských práv má na sieti vyše 117 tisíc videní, ďalšie viac ako 114 tisíc.

Duklock svojich followerov nabáda, aby sa zapojili do petície proti článku 13. Tá už zaznamenala viac ako 4,6 milióna podpisov a je druhou najväčšou petíciou v histórii internetu. Ani jej veľkosť však zatiaľ mnoho nezmenila a na jej existenciu reagovalo len príliš málo zákonodarcov a politikov v Európe. Petícia však stále zbiera podpisy.

Téma eurovolieb pre mladých

Český vloger Kovy pre EURACTIV.sk potvrdil, že téma u jeho odberateľov výrazne rezonuje. Priznáva, že po tom, ako video uverejnil, ho kontaktovali aj mnohí europoslanci. Tí „vďaka videu zaznamenali veľké množstvo správ a všimli si, že je o tému mimoriadny záujem najmä medzi mladými“.

Kovář svojich followerov nabádal, aby sa so svojimi pripomienkami ozvali priamo českým zástupcom v Európskom parlamente.

„Vďaka tomu si mnohí zákonodarcovia uvedomili, že je to téma, na ktorú si musia dať trochu väčší pozor a možno aj trochu hlbšie popremýšľať o tom, ako o nej hlasovať,“ vysvetlil Kovy.

„Je to naše živobytie, samozrejme sme preto priamo medzi dotknutými,” dodáva aj Daniel Štrauch.

Únia nejde zakazovať meme, ale kvôli autorským právam môže transformovať internet

Europoslanci majú na stole novú smernicu o autorských právach. Kritici hovoria o ohrozovaní tradičného využívania internetu a proti sú aj slovenské organizácie ako Sapie, či europoslankyňa Monika Beňová. Brusel dohady odmieta a pripomína napríklad výnimky, týkajúcej sa paródie.

Výrazný záujem jednoznačne potvrdzuje aj Vojtko. „Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že keď sme nie právnicky, ale ľudsky vysvetlil podstatu článku 13, častokrát sa stalo, že ľudia zostali zarazení a začali sa pýtať.“