Na miesto Ashtonovej by mohla ísť Bulharka

Zdroj: EC

Hlasovanie o Jean-Claude Junckerovi ako šéfovi eurokomisie sa v Európskom parlamente uskutoční dnes napoludnie v Štrasburgu.

Zajtra sa lídri európskej dvadsaťosmičky stretávajú na mimoriadnom summite v Bruseli, aby sa dohodli na obsadení vrcholných postov európskych inštitúcií.

Jedným z nich je aj post podpredsedu/podpredsedníčky Európskej komisie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Podľa zdrojov  z prostredia Komisie sa Juncker snaží presvedčiť odstupujúcu bulharskú vládu, aby nominovala súčasnú bulharskú členku Barrosovej Komisie Kristalinu Georgievovú.

Mimoriadna Európska rada, ktorá sa zíde zajtra večer by mala hovoriť okrem nástupcu Catherine Ashtonovej aj o predsedovi Euroskupiny a o nástupcovi Hermana Van Rompuya.

Je však možné, že meno nového stáleho predsedu Európskej rady ani po zajtrajšom stretnutí neoznámia. Na rozdiel od vysokého komisára, ktorý je členom Komisie a treba o ňom rozhodnúť čo najskôr, s nástupcom Van Rompuya možno počkať až na jeseň.  

Na úrad šéfa/šéfky európskej diplomacie sa spomína meno talianskej ministerky zahraničných vecí Federici Mogherinovej. Pre niektoré východoeurópske krajiny je ale údajne neprijateľná, nakoľko je Taliansko podľa nich málo tvrdé vo svojich postojoch k Rusku v kontexte pokračujúcej ukrajinskej krízy. Je však z tábora európskych socialistov, ktorí si na post nárokujú.

Kristalina Geogieva sa tiež spomínala ako možná kandidátka už dávnejšie. V súčasnej Komisii je zodpovedná je za humanitárnu pomoc, ktorú únia poskytuje po katastrofách vo svete. Hoci nejde o portfólio, ktoré by bolo veľmi na očiach, získala si v Bruseli dobrú povesť. V minulosti pôsobila ako viceprezidentka Svetovej banky.

O možnosti nominácie pre Georgieovú Juncker údajne telefonicky hovoril s bulharským premiérom Plamenom Orešanským, zatiaľ bez konkrétneho prísľubu. Diplomati tvrdia, že krajiny, ktoré nenavrhnú svojich komisárov do 16. júla budú mať menšie šance na rozhodujúce portfóliá. Slovensko už pred časom opätovne nominovalo Maroša Šefčoviča.

Juncker mal Orešanskému poradiť, aby prišiel do Bruselu na schôdzku s „otvoreným mandátom“ pre rozhodnutie, namiesto toho, aby konštatoval, že mandát nemá.

Jeho rezignácia ako predsedu vlády sa očakáva ešte tento mesiac. Predčasné voľby sú naplánované na 5. októbra. Dovtedy krajinu vedie menšinová vláda s rekordne nízkou podporou verejnosti.

Bulharské médiá špekulujú, že ambície stať sa komisárom má aj bývalý bulharský premiér Sergej Stanišev, ktorá je lídrom Strany európskych socialistov a bol zvolený za poslanca Európskeho parlamentu.

Georgievovú podporuje hlavná opozičná strana GERB (člen Európskej ľudovej strany). Pre Junckera by bola ideálnou kandidátkou. Okrem skúseností, je žena a pochádza z novej členskej krajiny.

Hoci sa na summite nebude riešiť zostavovanie celej Komisie, Juncker bude naliehať na hlavy štátov, aby mu oznámili nominácie do konca júla.

  • 15. júla: Európsky parlament hlasuje o Jean-Claude Junckerovi na post predsedu Európskej komisie
  • 16. júla: Mimoriadna Európska rada bude diskutovať o nomináciách na top posty v EÚ
  • júl-august: členské štáty určia svojich kandidátov na komisárov.
  • 23-24: október pravidelná Európska rada
  • 1. november: Nová Komisia sa ujíma úradu
  • 1. december: Nový stály predseda Európskej rady nastupuje do funkcie