Na narodeniny EÚ vyšli v metropolách do ulíc davy ľudí

Demonštranti v Londýne, zdroj: TASR / AP Photo/Kirsty Wigglesworth)

V Británii proti brexitu

Tisíce demonštrantov sa v sobotu zhromaždili v Londýne a Edinburghu, aby protestovali proti plánovanému vystúpeniu Británie z Európskej únie. Odporcovia tzv. brexitu vyšli do ulíc iba niekoľko dní pred tým, ako má britská vláda formálne uplatniť článok Lisabonskej zmluvy o ukončení členstva krajiny.

Účastníci londýnskej demonštrácie pod heslom „Spojte sa za Európu“ pochodovali od Hyde Parku cez Trafalgarské námestie a centrum mesta až k sídlu britského parlamentu na brehu Temže. Mnohí z nich niesli vlajky EÚ a transparenty s výzvami na ustúpenie od brexitu.

Podľa britských médií sa iba na pochode v Londýne zúčastnilo viac ako 25.000 ľudí.

Demonštrácie v Británii sa konali v čase, keď si EÚ pripomína 60. výročie podpísania Rímskych zmlúv, ktoré vytvorili jeden zo základov súčasného európskeho spoločenstva. Lídri členských krajín Únie s výnimkou Británie prijali dnes pri tejto príležitosti v Ríme spoločnú deklaráciu, ktorou potvrdili záujem pokračovať v európskom projekte.

O vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ rozhodli britskí voliči v referende z 23. júna 2016. Britská premiérka Theresa Mayová plánuje budúcu stredu formálne uplatniť článok 50 Lisabonskej zmluvy, čím otvorí proces ukončenia členstva.

Okrem Británie sa konali dnes masové demonštrácie na podporu európskej jednoty aj v Berlíne či vo Varšave. Súčasťou berlínskeho podujatia bolo zbúranie symbolického múru z kartónových škatúľ na mieste, kde kedysi rozdeľoval nemeckú metropolu skutočný múr.

Taliansko

Aj v Ríme, ktorý bol dejiskom slávnostného summitu za účasti 27 členských štátov, pochodovali tisíce podporovateľov Európskej únie. Príslušníci starších generácií boli plní emócií, keď sa ich novinári pýtali, čo pre nich EÚ znamená.

„V prvej polovici 20. storočia bolo toľko utrpenia,“ povedal 66-ročný Gerardo Michele zo severotalianskeho mesta Cuneo. „Mladým ľuďom už netreba pripomínať výhody Európy – predovšetkým je to mier,“ dodal.

„Práve teraz prevláda sebectvo jednotlivých štátov,“ povedal 76-ročný penzista Giovanni Garello, takisto z Cunea. „Európska vlajka je akousi maskou, za ktorou je len málo obsahu – dúfam, že v nasledujúcom desaťročí budeme naozaj zjednotení,“ dodal.

Zorganizované boli dva pochody na podporu EÚ: jeden usporiadalo Európske federalistické hnutie, ďalšie zhromaždenie sa konalo pod záštitou paneurópskeho hnutia Nostra Europa (Naša Európa), kde sú združené odborové zväzy, skupiny na ochranu ľudských práv prisťahovalcov a farmári.

Na pochodoch sa podľa polície zúčastnilo okolo 8000 ľudí. Polícia očkávala počas dna až 25 000 ľudí.

„Toto výročie musí byť oporným bodom,“ uviedla 33-ročná Elisa z mesta Verona. „Aj gestá dokážu vyslať posolstvo. Chceme Európu,“ dodala.

„Potrebujeme Spojené štáty európske,“ povedal svoj názor 23-ročný študent Alberto Infante, takisto z Ríma. „Jednotlivé štáty nemajú samy o sebe taký vplyv.“

Poľsko protivládne

Vo Varšave demonštrovali tisíce Poliakov mávajúc zástavami Európskej únie a Poľska, aby prejavili podporu Únii v čase konania jej summitu v Ríme v deň 60. výročia podpísania zakladajúcich zmlúv európskeho spoločenstva.

Míting vo Varšave sa konal pod heslom Milujem ťa, Európa a bol aj výrazom nesúhlasu s konaním poľskej vlády.

Kritici vlády sa obávajú, že nedávny euroskeptický postoj, ktorý Varšava zaujala, by mohol napokon vyústiť v odchod Poľska z EÚ. Poľská vláda popiera, že by to bol jej cieľ.

Tisíce Poliakov začali svoju demonštráciu spevom európskej hymny – Ódy na radosť, po ktorej nasledovala poľská hymna. Neskôr plánovali pochod ku kráľovskému hradu v historickom centre mesta.