Na oslavy je skoro, poľský ústupok súdnemu dvoru môže byť len kozmetický

Líder strany Právo a spravodivosť Jarosław Kaczyński oznámil zmeny, nie však zrušenie disciplinárneho režimu. [EPA-EFE/Leszek Szymanski]

Podľa odborníkov by sa eurokomisia nemala uspokojiť s prísľubom pozastavenia nelegálnej disciplinárnej komory. Poľsku totiž môže ísť iba o oddialenie sankcií.

Keď líder poľskej vládnej strany Jarosław Kaczyński oznámil, že zruší disciplinárnu komoru Najvyššieho súdu, označil to za riešenie sporu s Európskou úniou.

Súdny dvor EÚ už minulý rok rozhodol, že Poľsko má činnosť tohto orgánu pozastaviť, pretože otvára dvere politickému ovplyvňovania sudcov.

„Problém je vo formáte disciplinárnej komory,“ povedal Kaczyński. „To ale neznamená, že komora nebude fungovať v žiadnom formáte.“

Dodal, že zákon o novom disciplinárnom režime pre sudcov predstaví jeho strana Právo a spravodlivosť v septembri.

„Samotné zrušenie komory tak nemusí znamenať posun k dodržiavaniu zásad právneho štátu v Poľsku,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu, EPP).

Poľská vláda stratila parlamentnú väčšinu, koaličnú stranu odradil mediálny zákon

Po prijatí zákona by stratila licenciu televízna stanica, ktorá kritizuje stranu Právo a spravodlivosť. Protesty voči návrhu vyústili vo vládnu krízu.

Priskoro na oslavy

Poľský ústupok prišiel potom, ako Európska komisia pohrozila finančnými sankciami s konkrétnym termínom do polovice augusta.

Je to krok dobrým smerom,“ povedal zdroj z Európskej komisie pre portál POLITICO.

Dodal však, že vzhľadom na ohlásenie nového formátu disciplinárnej komory je treba počkať na to, či Kaczyński naozaj príde s kompromisom, alebo predstaví prakticky rovnakú verziu.

„Je priskoro na oslavy,“ povedal zdroj portálu.

Slovenskí europoslanci z Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) si myslia, že sa poľská vláda naozaj mohla zľaknúť pokuty.

„Je to hra o čas, ktorá má oddialiť potenciálne sankcie,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko europoslanec Michal Šimečka (PS, RE).

Podľa Bilčíka urobí poľská vláda aspoň nevyhnutné minimum na to, aby sa sankciám vyhla.

„Je to dôkaz, že tlak EÚ funguje,“ hovorí Bilčík.

Expert na právny štát: Poľsko by sankcie odprezentovalo ako útok elít z Bruselu

Poľská vláda tvrdí, že zmenami v súdnictve bojuje proti korupcii. MAX STEUER z Katedry politológie Univerzity Komenského hovorí, že takéto argumenty zneužívajú nedemokratické režimy často.

Len čiastočná výhra

Obaja sa však zhodnú na tom, že takýto krok v kontexte ohlásenia nového formátu komory nestačí.

„V prípade, že sa preukáže, že došlo len ku kozmetickej náprave, Komisia musí pokračovať v začatých konaniach a nie ich spustiť od začiatku, čo je zrejme Kaczyńského zámerom,“ hovorí Šimečka.

Bola by podľa neho „čiastočná výhra“, ak by sa aspoň nateraz podarilo zastaviť ďalšie ničenie právneho štátu v Poľsku.

„Pripravované zákony o médiách a ďalšie opatrenia však naznačujú, že pokusy poľskej vlády o koncentráciu moci ešte nedosiahli vrchol,“ dodáva Šimečka.

V Poľsku sa dnes (11. augusta) bude hlasovať o návrhu zákona, ktorý by obmedzil vysielacie licencie pre zahraničné médiá. O vysielacie práva by tak prišla televízna stanica TVN, ktorá pravicovú poľskú vládu kritizuje.

Po rozsiahlych protestoch a spore s menšou stranou Dohoda ale prišla vládna koalícia o parlamentnú väčšinu. Bude sa teda musieť uchádzať o podporu krajnej pravice alebo niektorých poslancov Dohody.

Ovplyvňovať dokážu aj bez komory

Jakub Jaraczewski, šéf výskumu právneho štátu v Democracy Reporting International tiež pripomína, že poľská vláda ovplyvňovala súdnictvo aj pred rokom 2019, kedy bola disciplinárna komora predstavená.

Podľa Jaraczewského sa vláda nepohodlných sudcov zbavovala aj tak, že zrušila celé oddelenie aj s ich funkciami.

„Na ovplyvňovanie sudcov netreba disciplinárnu komoru,“ myslí si Jaraczewski. „V kombinácii so zlými zámermi sa aj z technickej moci môže stať disciplinárna.“

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner