Na pomoci Cypru sa chce opäť podieľať aj Rusko

Ešte skôr ako sa Cyprus požiadal o pomoc na svojich partnerov z EÚ, v roku 2011 získal 2,5 miliardový úver od Ruska, s ktorým má už desaťročia úzke politické väzby. Na členov EÚ sa obrátil v júni 2012 po tom, čo jeho banky zaznamenali obrovské straty z odpisu časti gréckeho dlhu.

Mnohé krajiny eurozóny však s programom váhajú a tvrdia, že krajina musí zlepšiť finančnú transparentnosť. Slovensko napríklad žiada mená Slovákov so schránkovými firmami na Cypre. Pomoc krajine by sa mala pohybovať okolo 17 miliárd eur, najviac by malo prispieť Nemecko.

V novembri Der Spiegel citoval správu nemeckej Spolkovej spravodajskej služby BND (EurActiv, 05/11/2012), podľa ktorej z medzinárodnej finančnej pomoci budú profitovať najmä ruskí oligarchovia, podnikatelia a mafiáni a že Cyprus je bránou pre pranie špinavých peňazí v EÚ. Podľa BND mali Rusi v roku 2011 na cyperských účtoch okolo 21 miliárd eur.

V polovici januára cyperské banky obvinené z prania špinavých peňazí bránil minister financií Vassos Siarly (EurActiv, 14/01/2013). „Nikto doteraz nedokázal, že porušujeme pravidlá alebo dokonca podporujeme pranie špinavých peňazí,“ vyhlásil pre magazín Der Spiegel. Zároveň zdôraznil, Cyprus v uplynulej dekáde zásadne posilnil reguláciu v tejto oblasti.

Premiér Dmitrij Medvedev v rozhovore pre nemecký ekonomický denník Handelsblatt začiatkom týždňa uviedol, že jeho krajina je pripravená ostrovu opäť pomôcť. „Myslíme si však, že hlavnú záťaž za riešenie týchto problémov bude musieť znášať Cyprus a štáty EÚ,“ zdôraznil.

„Neodmietame ale poskytnutie pomoci pod určitými podmienkami. Na tých sa musíme najprv dohodnúť. Skôr žiadne peniaze od nás byť nemôžu,“ dodal.

Ako ďalej pokračoval, Rusko podľa jeho slov nemá v úmysle nakupovať dlhopisy krajín eurozóny, ale euro vníma pozitívne. „Hoci je euro v súčasnosti v nelichotivom stave, som toho názoru, že euro pomohlo celej svetovej ekonomike a globálnym financiám počas krízy v 2008/2009,“ vysvetlil.

„Myšlienku eura považujem za pozitívnu. Preto dúfam, že bude mať aj pozitívnu budúcnosť,“ konštatoval.