Na Slovensku Únii najviac dôverujú voliči nových proeurópskych strán

Ilustračný obrázok. [AP Photo/Matt Dunham]

EÚ dôveruje 55 percent Slovákov. Najviac ich je medzi voličmi Progresívneho Slovenska a  strany SPOLU. Najmenej Únii dôverujú podporovatelia strán SNS a krajnepravicovej ĽSNS, vyplýva z prieskumu agentúry Focus.

Vo voľbách do Európskeho parlamentu chce ísť určite voliť 27 percent opýtaných. Osem percent už naopak vie, že sa volieb nezúčastní. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v januári vypracovala agentúra Focus.

Málo času na kapmaň

Ako však upozornil politológ Pavol Baboš, účasť sľúbená v prieskume nie je to isté ako rozhodnutie v samotný deň volieb.

„Je rozdiel povedať áno v prieskume a v daný deň sa zdvihnúť a ísť,“ konštatoval politológ. Za dôvod pravdepodobne nízkej účasti tiež považuje, že sa voľby do europarlamentu prekrývajú s voľbami prezidenta, pred ktorými sa realizuje veľká kampaň. Upozorňuje, že po prezidentských voľbách príde Veľká noc, cez ktorú väčšina politikov „nekampaňuje“. „Na kampaň do volieb do europarlamentu potom ostáva veľmi málo času,“ poznamenal.

Mobilizačná kampaň k eurovoľbám stavila na tých, z ktorých v roku 2014 prišlo najmenej

Motivovaní mladí ľudia presviedčajú svoje okolie, že eurovoľby 2019 sú dôležité. Iniciatíva sa na Slovensku ujala dobre, napriek tomu, že naposledy vo vekovej kategórii 18-24 rokov volilo iba 6 percent ľudí, hovorí riaditeľ Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku ROBERT HAJŠEL.

Pri otázke, čo voličov motivuje prísť k urnám, bola najčastejšou odpoveďou (27 percent) „vhodný kandidát“. Prieskum však tiež ukázal, že volebný program niektorého z uchádzačov  o zvolenie do europarlamentu oslovil len 4 percentá opýtaných.

Nechuť k účasti na eurovoľbách respondenti odôvodňovali nezáujmom, tvrdením, že „ich nikto nepresvedčí“, alebo že sú zbytočné.

EÚ podporujú najviac voliči nových strán

Z prieskumu tiež vyplynulo, že Európskej únii „skôr dôveruje“ 55 percent opýtaných. O niečo nižší výsledok priniesol prieskum Eurobarometer z novembra 2018. Podľa toho EÚ verilo 43 percent Slovákov. Priemer európskej dvadsaťosmičky bol pritom 42 percent. Podľa prieskumu agentúry Focus je najväčšia dôvera voči EÚ medzi voličmi otvorene proeurópskych hnutí a strán Progresívne Slovensko a Spolu – občianska demokracia, ktoré do eurovolieb postavia spoločnú kandidátku. Nasledujú Obyčajní ľudia a Nezávislé osobnosti – Nová väčšina (OĽaNO – NOVA), Sloboda a Solidarita (SaS) a Sme Rodina.

Zdroj: FOCUS, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

Medzi podporovateľmi vládnych strán sa podpora Únii líši. Kým väčšina voličov preferenčne najsilnejšej strany SMER-SD (60 percent), ale aj strany Most-HÍD (54 percent) vyjadrila dôveru EÚ, v prípade Slovenskej národnej strany (SNS) Únii dôveruje len 46 percent opýtaných. Vôbec najmenšej podpore sa Únia teší medzi voličmi krajnepravicovej ĽSNS. Až 68 percent podporovateľov Kotlebovcov odpovedalo, že EÚ nedôveruje.

Nezáujem o dianie v EÚ

Vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislava Mika podľa jeho slov prekvapilo, že veľa opýtaných členstvo v EÚ v podstate nevníma. „Prieskum ukazuje, že 63 percent opýtaných nepociťuje žiadne výhody členstva v EÚ. Žiadne nevýhody nepociťuje 62 percent,“ opísal.

Baboš je presvedčený, že dôvodom môže byť forma otázky – pociťované výhody a nevýhody mali respondenti vymenovať spontánne. „Drvivá väčšina slovenskej spoločnosti sa nezaoberá politikou dennodenne a európskou už vôbec nie,“ uviedol Baboš. Jeho slová potvrdzuje aj fakt, že k výhodám členstva v EÚ sa nevedela vyjadriť ani väčšina z tých, ktorí vyjadrili jej vyjadrili dôveru.

Eurovoľby urýchľujú zmenu slovenskej politickej mapy

Voľby do Európskeho parlamentu nepriamo povedú k vzniku novej konzervatívnej strany a urýchlili spájanie Progresívneho Slovenska a strany Spolu.

Politológ tiež upozornil, že Slováci v EÚ vidia najmä osobné ekonomické výhody, oveľa menej napríklad spoločné hodnoty. Prieskum ukázal, že Slovákom by v prípade vystúpenia Slovenska z EÚ chýbal najmä voľný pohyb osôb, spoločný európsky trh a možnosť čerpania prostriedkov z fondov EÚ. Len jednému percentu opýtaných by chýbala európska spolupatričnosť alebo rovnoprávnosť.

Zaujímavé je, že iba jeden zo sto opýtaných ako výhodu spomenul lacné volania v zahraničí a iba o jedného viac možnosť študovať v krajinách EÚ. V rámci tradičných prieskumov Eurobarometra Slováci roaming označujú za najužitočnejšiu vec na členstve v EÚ.

Slovákov najviac trápi nízka životná úroveň

Pomerne prekvapujúce sú aj najčastejšie odpovede na otázku, aké problémy z členstva v EÚ vyplývajú. Migráciu a dvojitú kvalitu potravín, ktoré často vyzdvihujú kritici Únie, za problém označili len tri percentá opýtaných.

Slovákov najviac na členstve v EÚ trápi nízka životná úroveň a sociálne istoty a tiež „diktatúra EÚ“, alebo európska legislatíva. Až 55 percent z tých, ktorí v EÚ v prieskume vyjadrili nedôveru ale uviedlo, že necíti žiadne problémy vyplývajúce z členstva v EÚ.

Slováci dôverujú viac europarlamentu ako Národnej rade a vláde

Dôvera Slovákov v Európsku úniu počas minulého roku stúpla. Najpozitívnejší vzťah k Únii majú Poliaci a Maďari.