Nádejná šéfka liberálov v europarlamente si vyrobila škandál

Na archívnej snímke Nathalie Loiseauová , europoslankyňa a bývalé vtedajšia francúzska ministerka pre európske záležitosti . [TASR/AP/Michel Euler]

Šéfka francúzskej delegácie Nathalie Loiseauová podľa belgických novín doohovárala viacerých vplyvných členov vlastnej skupiny.

„Naša skupina v Európskom parlamente si vybrala nový názov: Obnovme Európu,” oznámil jej doterajší líder Guy Verhofstadt.

„Naša nová skupina je silnejšia ako kedykoľvek predtým a má jedinečnú šancu formovať Európu. Pred nami je veľa práce. Naším poslaním je obnoviť Európu. Sme oduševnení pre budovanie slobodnej a spravodlivej Európy,” dodal dlhoročný europoslanec a bývalý belgický premiér.

Európski liberáli budú mať v novom zložení europarlamentu najmenej 105 kresiel, pretože rokovania frakcie najmä s novými a doteraz nerozhodnými poslancami stále pokračujú. V zákulisí jednotlivé frakcie „bojujú” o čo najviac poslancov, od čoho bude závisieť nielen ich vplyv a sila v zákonodarnom zbore EÚ, ale aj objem financií na chod politickej skupiny.

Víťazi a porazení volieb do europarlamentu

Eurovoľby sú za nami. Kým európski lídri sa pripravujú na zdĺhavé rokovania o väčšine vo fragmentovanom parlamente, EURACTIV sa pozrel na víťazov a porazených európskych volieb.

K doterajšej značke ALDE v tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu pribudla centristická platforma Obnova, ktorú inicioval francúzsky prezident Emmanuel Macron. Pridali sa aj ôsmi rumunskí poslanci z Aliancie 2020, ktorú vytvorili Združenie Zachráňte Rumunsko (USR) a Strana jednoty, slobody a solidarity (PLUS) bývalého rumunského eurokomisára Daciana Ciološa. Súčasťou frakcie Obnoviť Európu sú aj dvaja slovenskí europoslanci – Michal Šimečka a Martin Hojsík (obaja za Progresívne Slovensko).

Loiseauová: Weber je ektoplazma

Liberáli však majú problém s imidžom francúzskej europoslankyne, o ktorej sa až doteraz hovorilo ako o Verhofstadtovej nástupkyni na čele frakcie.

Na stretnutí s novinármi mimo záznam totiž Nathalie Loiseauová tvrdo kritizovala významných členov frakcie aj pravdepodobných budúcich politických partnerov. Upozornil na to bruselský korešpondent denníka Libération Jean Quatremer.

Verhofstadt je podľa nej človek plný „frustrácií“. Povedala to o ňom napriek tomu, že ju podporuje ako kandidátku na líderku frakcie.

Ďalšia holandská europoslanykňa Sophie in ´ t Veld zase podľa Loiseauovej „prehrala všetky zápasy, ktoré viedla“. Švéda Federicka Federleyho označila za služobníka „nemčúrskej pravice“. Líder európskych ľudovcov and ich kandidát na predsedu Európskej komisie Manfred Weber je „ektoplazmou“, ktorej „sa nikdy nič nepodarilo“, vyjadrila sa nediplomaticky kariérna diplomatka a bývalá francúzska ministerka pre európske záležitosti. Zdôraznila len, že jej vyjadrenia netreba stotožňovať s názorom prezidenta Emmanuela Macrona, ktorého stranu v europarlamente vedie.

Jej vyjadrenia však v plnom znení zverejnil belgický denník Le Soir – z dôvodu ich závažnosti. Loiseauová okamžite svoje slová poprela a vyhlásila, že autora článku nikdy nestretla, hoci na to podľa Quatremera existuje 15 svedkov.

Quatremer napísal, že Loiseauová tým významne poškodila nielen vlastný plán stať sa šéfkou frakcie, ale spochybnila šance celej 21-člennej francúzskej delegácie v ALDE/Obnoviť Európu. Kým pôvodne ašpirovala jej strana Republika vpred! na vedenie vplyvného enviromentálneho výboru, teraz ho možno bude musieť prenechať 17-člennej skupine britských liberálov.