Najčítanejšie články v mesiaci apríl

EURACTIV Slovensko

Mesiacu apríl dominovalo hlasovanie o rezolúcii o Slovensku v Európskom parlamente, maďarské parlamentné voľby, ale i prejav Emmanuela Macrona o budúcnosti EÚ.

Jedným z odporúčaní v uznesení Európskeho parlamentu v súvislosti s prípadom vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej je vytvorenie medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorý by mal viesť Europol a mal by mať plný prístup k vyšetrovaciemu spisu.

 

Bálint Magyar, maďarský sociológ a liberálny politik, hovorí v rozhovore o dôvodoch, prečo Maďarsko charakterizuje ako postkomunistický mafiánsky štát a Poľsko nazýva konzervatívnou autokraciou.

 

V rozhovore pre náš portál hovorí Pavol Demeš o tom, ako vyzerá Slovensko po 25 rokoch samostatnosti a ako sa po štvrťstoročí zmenili podmienky pre prácu diplomatov.

 

Vo štvrtok 19. apríla Európsky parlament veľkou väčšinou schválil rezolúciu o Slovensku a o slobode tlače v Európskej únii. Proti rezolúcii hlasovali Vladimír Maňka a Monika Smolková, Monika Beňová nehlasovala. Ostatní slovenskí europoslanci hlasovali za.

 

Slovenskí europoslanci reagovali na vystúpenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v Európskom parlamente, v ktorom predstavil svoje vízie o budúcnosti EÚ. Najkritickejší bol Richard Sulík.

 

EURACTIV Slovensko získal návrh na cestovnú mapu a financovanie transformácie hornej Nitry. Projekty podporené z eurofondov sa začnú realizovať najskôr v roku 2020.