Najčítanejšie články v mesiaci január

Január ovládlo Svetové ekonomické fórum v Davose, štúdia o falošných správach, životné prostredie a české prezidentské voľby.

Týždeň pred začiatkom Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose zverejnila akademická obec svoju každoročnú správu o najväčších rizikách, ktorým čelí súčasný svet. Najväčší vplyv majú mať rozširujúce sa zbrane hromadného ničenia, extrémne výkyvy počasia a prírodné katastrofy.

V januári vydala skupina vedcov z prestížnych univerzít prvú vedeckú štúdiu, ktorá sa venuje vystaveniu populácie falošným správam v Spojených štátoch počas prezidentských volieb v roku 2016. Správa je založená na dátach od tisícok používateľov internetu a konštatuje, že dosah falošných správ je široký, ich význam je povrchný.

Líder zelených europoslancov Claude Turmes v rozhovore pre náš portál uviedol, že „najväčším rizikom pre energetickú bezpečnosť je jadrová energia.“ S odborníkmi sa snaží nájsť úspešný príbeh pre Česko a Slovensko. Prečítajte si, prečo si Turmes myslí, že je uhlie mŕtve.

Zástupcovia ministerstva životného prostredia priznali, že nesplníme európsky cieľ pre rok 2020 recyklovať 50 percent komunálneho odpadu. Riaditeľ organizácie zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK Michal Sebíň si myslí, že „kľúčom k 50-percentnej recyklácii je bioodpad.“

V závere roka sa ntenzívne diskutovalo o ťažbe uhlia. Dôvodom bol zrod platformy pre transformáciu uhoľných regiónov. Do pilotného programu transformácie má byť medzi prvými zapojený aj región hornej Nitry. Generálny riaditeľ Hornonitrianskych baní Peter Čičmanec pre EURACTIV píše, že transformácia regiónu môže trvať aj dve generácie a zmeny by mali byť sociálne spravodlivé.

Český politológ Lubomír Kopeček o staronovom prezidentovi Milošovi Zemanovi povedal, že „z eurofederalistu sa stal najvýstavnejší euroskeptik.“ V rozhovore pre EURACTIV hovorí, že tým, že českí politici dávajú domácim témam európsku nálepku, presúvajú zodpovednosť za nepopulárne veci na Európsku úniu.“