Najčítanejšie články v mesiaci máj

Ilustračný obrázok [EURACTIV.sk]

V mesiaci máj sa najčítanejšie články zaoberali rozširovaním EÚ a geopolitickou orientáciou Slovákov. Populárna téma bol nový program cestovania zadarmo po Európe pre mládež, problém Slovenska s kvalitou ovzdušia a otázka, či sa V4 stáva politickou perifériou EÚ.

Najväčším obhajcom spolupráce so západným Balkánom bol na summite v Sofii jeho hostiteľ bulharský premiér Bojko Borisov. Riziká rozšírenia sú podľa neho pre Úniu nulové. Celý región má HDP ako Slovensko a počet obyvateľov ako Rumunsko, argumentoval.

Ďalšie podujatie v sérii Národného konventu o EÚ (MYSMEEÚ) na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine sa diskutovalo aj o neukotvenosti slovenskej verejnosti na škále pociťovanej príslušnosti medzi východom a západom. Témou bola nízka účasť na voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré je podľa študentov spôsobená aj tým,že občania nevidia priamy dopad pôsobenia europoslancov na krajinu.

Mladí Európania môžu zadarmo cestovať a spoznávať Európu. Stačí, ak správne odpovedia na šesť otázok o európskej histórii a kultúre. Európska komisia spustila nový program DiscoverEU, ktorý rozdá 15 tisíc bezplatných cestovných lístkov.

Ministerstvo životného prostredia sa snaží vyhnúť žalobe pre nedodržiavania európskej smernice o ovzduší. Vláda predložila návrh do Národnej rady SR novelu zákona o ovzduší, ktorej cieľom je znižovanie emisií pre oxid siričitý, či amoniak.Za problém začína opatrne označovať aj lacnú biomasu a už teraz však uvažuje o podpore pre vykurovanie zemným plynom.

Na V4 sa v EÚ stále nazerá ako na ekonomickú, sociálnu a najnovšie aj politickú perifériu. Migračná kríza prispela k upevneniu vzťahov medzi partnermi V4 avšak zároveň vo výraznej miere prispela k  negatívnemu postoju zo strany EÚ na jej periférnych partnerov. Brexit hrá dôležitú úlohu a môže prispieť k posilneniu pozície a postojov regiónu V4 vo vzťahu k jej európskym partnerom.