Najčítanejšie na EurActiv.sk: Január hlavne o Rusku a USA, ale aj o eure

reader

zdroj: pixabay.com

FBI a Ministerstvo vnútornej bezpečnosti zverejnili detaily operácie ruských tajných služieb nazvanej Grizzly Steppe, ktorou mali ovplyvniť výsledok amerických prezidentských volieb. Správa by mala obsahovať detailný popis spôsobu, ako sa údajne vykonávali útoky na stranu kandidátky Hillary Clintonovej. USA v reakcii vyhostilo 35 ruských diplomatov.

 

Iľja Jašin, najbližší spolupracovník zavraždeného Borisa Nemcova, v rozhovore hovoril o ruskom zasahovaní na Ukrajine. Pre Putina je podľa neho zaujímavá roztrieštená Európa a NATO. Táto stratégia otvára priestor, aby ďalšími v poradí boli pobaltské štáty.

 

Inaugurácia amerického prezidenta Donalda Trumpa so sebou priniesla vlnu kritiky. Jednu Trumpovi adresoval aj miliardár Gorge Soros, ktorý sa domnieva, že prezident svojimi krokmi smeruje k obchodnej vojne. Nového prezidenta nazval „potencionálnym diktátorom“, ktorý zlyhá.

 

Denník Financial Times počas Svetového ekonomického fóra v Davose priniesol informáciu, že banky sa pripravujú na rozpad eurozóny. Riaditelia finančných domov sa snažia predísť rizikám, ktoré by mohli vyplývať z prípadného odchodu niektorých krajín z menovej únie.

 

Líderka krajnepravicovej strany Národný front, Marine Le Penová, by najradšej zrušila euro a vrátila sa k štruktúre podobnej bývalému ECU. Ak by bola v máji zvolená za francúzsku prezidentku, štátny dlh chystá devalvovať v novej národnej mene.

 

Jacques Attali, bývalý poradca francúzskych prezidentov, sa domnieva, že ak by došlo napadnutiu pobaltských štátov, Trumpova Amerika by nezasiahla. Vonkajšie hrozby Európy, ale považuje za dobrú správu – núti krajiny združiť sa.