Najčítanejšie na EurActiv.sk v júni: Jadro EÚ, ropa a životné prostredie

Jozef Lenč vo svojom komentári zachytáva aktuálnu politickú situáciu medzi krajinami Zálivu, v ktorej sa podľa neho rodí najväčšia politická kríza od roku 1991. Aj napriek zmierneniu je možné sledovať pokračujúcu eskaláciu, do ktorej prispel aj prezident USA Donal Trump počas návštevy v Saudskej Arábii. Jej cieľom bolo potvrdiť, že Saudská Arábia je najdôležitejšou arabskou krajinou v boji s terorizmom a že má v tomto boji pokračovať s plnou americkou podporou. Saudom už len stačilo nájsť cieľ svojej protiteroristickej akcie.

 

Podľa guvernéra Českej národnej banky Rusnoka je rast cien nehnuteľností v Čechách najrýchlejší v EÚ. Slovensko však čelí veľmi podobnému, v niektorých oblastiach dokonca ešte prudšiemu boomu v cenách bytov. Ocitli sa oba trhy už v stave cenovej bubliny, ktorá čoskoro praskne? Píše Peter Bukov.

 

Emmanuel Macron nenašiel s lídrami vyšehradských krajín spoločnú reč. Schôdzka, ktorá sa uskutočnila v piatok 23. júna pred zasadnutím Európskej rady, podčiarkla názorové rozdiely medzi Francúzskom a V4 v otázke vyslaných pracovníkov či migračných kvót. Stretnutie však ešte viac odhalilo názorové rozdiely vo vnútri V4. Kým slovenský premiér Robert Fico sa jednoznačne hlási k hlbšej integrácii v eurozóne a s Francúzskom, zástupcovia Maďarska a Poľska podčiarkovali odlišné názory na trh práce a migráciu.

 

Poľský minister životného prostredia Jan Szyszko chce vziať Bielovežskému pralesu status prírodného dedičstva UNESCO. Vláda tvrdí, že prales nadobudol status dedičstva UNESCO nelegálne, bez konzultácie s miestnou komunitou. Ťažba dreva v ňom už začala, hoci prales by mal ostať bez zásahu človeka.

 

Prezident Andrej Kiska sa v správe o stave republiky opatrne vyslovil za vstup Slovenska do jadra Európskej únie. Aké oblasti môžu Slovensku prekážať a čo vôbec predstavuje jadro EÚ?

 

Emmanuel Macron odkázal krajinám V4, že Európa nie je supermarket a kritizoval niektoré krajiny EÚ, že prijímajú peniaze, ale nerešpektujú jej hodnoty. Konštatoval, že Únia zoslabne, ak dovolí svojim členom porušovať pravidlá.