Najčítanejšie na EurActiv.sk v máji: Budúcnosť podľa Macrona a európskej vedy

FOTO: Pixabay/Kaboompics

Európska únia od svojho počiatku investovala do výskumu, vývoja a inovácií viac ako 200 miliárd eur. Magazín programu Horizont 2020 vybral 10 projektov, ktoré sú najperspektívnejšie. Prelom v týchto oblastiach by mohol zásadne ovplyvniť Európu počas nasledujúcich 60 rokov.

 

14. mája sa Emmanuel Macron ujal funkcie prezidenta Francúzska a hneď na začiatku sa prihlásil k francúzskemu snu – sociálnej únii. Čo všetko možno čakať od nového prezidenta a aké pozície bude Macron presadzovať v európskych otázkach?

 

Kto sú voliči nového prezidenta Macrona? A kde získala najviac hlasov Marine Le Penová? Pozrite si volebné mapy aj s vysvetlením voličských preferencií.

 

Korupčné škandály sa týkajú aj Malty. Po prevalení poslednej kauzy okolo premiéra Josepha Muscata bude Malta organizovať nové parlamentné voľby. Malta ešte do konca júna predsedá Rade EÚ.

 

Švédsky výskumný inštitút vypracoval podrobnú analýzu ruských vojenských spôsobilosti. Ruské ozbrojené sily boli vo všeobecnosti charakterizované ako omnoho spôsobilejšie, ako to bolo pred tromi rokmi, teda v čase, kedy FOI vydala poslednú štúdiu na tému ruskej obrany.