Najčítanejšie na EurActiv.sk: Výber článkov za mesiac júl

FOTO: EurActiv.sk

Uhoľné elektrárne patria k najväčším znečisťovateľom životného prostredia. Podľa Európskej environmentálnej agentúry sú jedným z najväčších zdrojov emisií oxidov síry, oxidu uhličitého a oxidov dusíka. Za veľký objem oxidov síry je zodpovedná aj slovenská uhoľná elektráreň Nováky, ktorá oslavuje tento 60. rokov.

O investíciu automobilky Tesla má záujem viacero krajín v Európe. Do tejto súťaže sa zapájajú krajiny z východnej Európy a medzi nimi aj Slovensko, ale napríklad aj Holandsko. Čo vie Tesle ponúknuť Slovensko? Aké má Slovensko výhody oproti Holandsku?

Turecká politická scéna je aj rok po pokuse o prevrat stále napätá. Policajné zložky zadržali už takmer 60 000 ľudí. Začiatkom júla polícia zadržala aj aktivistov, ktorí sa dostali do povedomia ako „istanbulská desiatka“. (Nie len) po tomto kroku, nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel neobvykle ostrým tónom oznámil „preorientovanie“ nemeckej politiky voči Turecku. Varoval aj pred cestovaním turistov do Turecka.

Nikos Tsafos, šéf konzultačnej firmy v energopriemysle, píše o plynovode Nord Stream 2, o ktorom si myslíš že na ňom v konečnom dôsledku nezáleží. Na čom podľa neho záleží zachytil vo svojom článku: „V skratke, Nord Stream nie je to slávne bojisko, na ktorom sa rozhodne o budúcnosti Európy. Je to len plynovod – oceľ a metán. Jeden z mnohých. Správajme sa podľa toho a sústreďme sa na to, na čom naozaj záleží: lepšie fungovanie európskeho vnútorného trhu s energiou.“

Brexit priniesol aj diskusiu o novom sídle Európskej liekovej agentúry (EMA). Jednotlivé krajiny sa začínajú pretekať v ponukách. Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré ešte žiadnu európsku agentúru nehostia. Ako vyzerala súťaž v poslednom mesiaci pred deadlinom na prihlášky?