Spiegel má rebríček najnebezpečnejších politikov Európy

zdroj: TASR

Mnohí európski politici, od Alexisa Tsiprasa v Grécku po Marine Le Penovú vo Francúzsku, sa podľa časopisu Spiegel „uchyľujú k populizmu s cieľom získať politické body“, výrazne zjednodušujú jednotlivé problémy a prispievajú tak k zhoršovaniu krízy v eurozóne.

Alexis Tsipras, líder krajne ľavicovej gréckej strany Syriza, bol magazínom označený za „najnebezpečnejšiu osobu v Európe“. Tento „titul“ si vyslúžil za to, že vyzýval grécku vládu, aby ďalej nepokračovala v škrtaní vládnych výdavkov, ktoré sú podmienkou Trojky (EÚ, ECB, MMF) pre poskytnutie ďalších finančných prostriedkov zo záchranného finančného balíčka.

Na zozname sa objavil aj bavorský minister financií Markus Soder, ktorý tento týždeň vahlásil, že „Atény musia byť ukážkou toho, že eurozóna má aj zuby“, a že „Grécko by malo eurozónu opustiť do konca roka.“ Zároveň je aj za zastavenie finančnej pomoci pre Grécko, v čom si dobre rozumie s fínskym europoslancom Timom Soiniom, ktorý sa tiež dostal do rebríčku.

Do prvej desiatky sa dostali aj politici ako Silvio Berlusconi a Marine Le Penová, ktorí okrem iného vyzývali aj na opätovné zavedenie národných mien.

Rozruch vyvolala aj fotografia Merkelovej v Berlusconiho novínách Il Giornale s titulkom „Štvrtá ríša“.

Nechýba ani Wilders

Le Penová a Rakúšan Heinz-Christian Strache sa na zoznam dostali najmä vďaka svojím nebezpečným hyperbolám. Nedávno Le Penová vyhlásila, že „Európska komisia je v poslednom štádiu príprav Európskeho sovietskeho zväzu.“ Podobne je na tom aj Heinz-Christian Strache, líder rakúskej Strany slobody (FPÖ), ktorý sa nechal počiť, že „[trvalý euroval] nezničí len náš štát, ale aj našu demokraciu a ústavu.“

Na zoznam sa dostal aj europoslanec Nigel Farage, líder britskej strany nezávislosti (UKIP), ktorý v minulosti povedal o Hermanovi van Rompuyovi, že má „charizmu mokrej handry a nižšieho bankového úradníka“.

Geert Wilders, šéf holandskej Strany slobody (PVV), ktorý je pre niektorých populistických politikov vzorom, sa podľa nemeckého periodika snaží zneužiť proti-európsky sentiment na získanie popularity.

Minulý rok prišiel Wilders pred grécku ambasádu s veľkou bankovkou drachmy a vyzval na opätovné zavedenie národných mien.

Rebríček uzatvára maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý prostredníctvom kontroverzného mediálneho zákona a novej ústavy obmedzil demokratické slobody v Maďarsku. Po hrozbách zo strany Európskej komisie, došlo ku niekoľkým zmenám v niektorých zákonov. Orbán neskôr vyhlásil: „Maďarsko zvíťazilo“.

Podľa časopisu sú títo politici obzvlášť nebezpeční, pretože „si zahrávajú s ohňom a ohrozujú tak celý európsky projekt. Priamo aj nepriamo podporujú stereotypy a hnev“. Cieľom je podľa časopisu získať na svoju stranu voličov, čo však ide na úkor jednotnej Európy.