Konferencia o budúcnosti Európy (KOBE), ktorá prebieha naprieč Európou od mája minulého roka, zbiera okrem iného námety na zmeny v Únii priamo od občanov. Najdiskutovanejším príspevkom na jej online fóre je nateraz návrh založiť európsku armádu.
Konferenciu o budúcnosti Európy odštartovali v Únii na Deň Európy minulý rok, teda 9. mája. Počas jedného roka sa v jej rámcoch organizujú po celom bloku diskusie s občanmi. Témy sú rôzne, no zároveň dávajú Európanom priestor rozmýšľať a hovoriť o tom, akú EÚ si do budúcnosti predstavujú.
Okrem občianskych zástupcov, ktoré do diskusií KOBE v štyroch paneloch vyslala každá z členských krajín, je možností zapojenia ešte niekoľko. V priebehu roka každá z členských krajín organizovala a stále organizuje osobné stretnutia, diskusie, či online debaty.
Pomerne interaktívnou je aj online platforma, kde môže do KOBE prispieť opäť každý Európan, a to po výbere jednej z desiatich oblastí.
Jednou z desiatky tém, do ktorých sa občania najviac zapájajú, sú námety v oblasti zahraničnej politiky Únie pod názvom EÚ vo svete. Po téme klímy a európskej demokracie ide o tretiu najsledovanejšiu oblasť na dedikovanom online fóre, kam môžu prispievať občania Únie vo všetkých európskych jazykoch.
Z viac ako tisícky námetov v tejto téme, si najväčšiu pozornosť vyslúžil príspevok o potrebe vybudovať európsku armádu. Okrem toho, že ju podporilo najviac diskutujúcich, ide o námet s najrozsiahlejšou diskusiou na celom fóre.
Podľa posledného eurobarometra z roku 2017, ktorý tému medzi občanmi skúmal, podporovalo ideu spoločnej európskej armády najviac v Belgicku a Holandsku (74 percent). Najmenej bol nápad príťažlivý pre Britov (39 percent) a Švédov (40 percent).
Situácia sa však za vyše štyri roky mohla výrazne zmeniť a aj ďalšie výskumy naznačujú, že podpora spoločnej armády medzi občanmi v EÚ rastie.