Top príspevkom v zahraničnopolitickej oblasti KOBE je vybudovanie európskej armády

Vojaci nemeckej armády. [EPA-EFE/David Hecker]

Konferencia o budúcnosti Európy (KOBE), ktorá prebieha naprieč Európou od mája minulého roka, zbiera okrem iného námety na zmeny v Únii priamo od občanov. Najdiskutovanejším príspevkom na jej online fóre je nateraz návrh založiť európsku armádu.

Konferenciu o budúcnosti Európy odštartovali v Únii na Deň Európy minulý rok, teda 9. mája. Počas jedného roka sa v jej rámcoch organizujú po celom bloku diskusie s občanmi. Témy sú rôzne, no zároveň dávajú Európanom priestor rozmýšľať a hovoriť o tom, akú EÚ si do budúcnosti predstavujú.

Okrem občianskych zástupcov, ktoré do diskusií KOBE v štyroch paneloch vyslala každá z členských krajín, je možností zapojenia ešte niekoľko. V priebehu roka každá z členských krajín organizovala a stále organizuje osobné stretnutia, diskusie, či online debaty.

Pomerne interaktívnou je aj online platforma, kde môže do KOBE prispieť opäť každý Európan, a to po výbere jednej z desiatich oblastí.

Konferencia o budúcnosti Európy: Otvorí Únia základné zmluvy?

Reformy Európskej únie majú byť založené na vôli jej občanov. Aj keď lídri EÚ zdôrazňujú, že žiadna téma nemá byť tabu, niektoré členské štáty nechcú o otváraní základných zmlúv diskutovať.

Jednou z desiatky tém, do ktorých sa občania najviac zapájajú, sú námety v oblasti zahraničnej politiky Únie pod názvom EÚ vo svete. Po téme klímy a európskej demokracie ide o tretiu najsledovanejšiu oblasť na dedikovanom online fóre, kam môžu prispievať občania Únie vo všetkých európskych jazykoch.

Z viac ako tisícky námetov v tejto téme, si najväčšiu pozornosť vyslúžil príspevok o potrebe vybudovať európsku armádu. Okrem toho, že ju podporilo najviac diskutujúcich, ide o námet s najrozsiahlejšou diskusiou na celom fóre.

Paríž nedovolí, aby Konferencia o budúcnosti Európy skončila len ďalšou nepovšimnutou správou

Debata o budúcnosti Únie s občanmi je pre francúzskeho prezidenta zásadná. Svoju politickú kariéru totiž vybudoval na proeurópskom programe. Svojej rivalke Marine Le Pen bude chcieť predostrieť zásadné zmeny v bloku, píše ERIC MAURICE.

Podľa posledného eurobarometra z roku 2017, ktorý tému medzi občanmi skúmal, podporovalo ideu spoločnej európskej armády najviac v Belgicku a Holandsku (74 percent). Najmenej bol nápad príťažlivý pre Britov (39 percent) a Švédov (40 percent).

Situácia sa však za vyše štyri roky mohla výrazne zmeniť a aj ďalšie výskumy naznačujú, že podpora spoločnej armády medzi občanmi v EÚ rastie.