Najväčšia obchodná dohoda EÚ je na svete. Definitívne sa dohodla s Japonskom

Šinzó Abe, Donald Tusk a Jean-Claude Juncker počas letného summitu Japonsko- EÚ. FOTO: Twitter.com

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová a japonský minister zahraničných vecí Taro Kono dnes oznámili úspešné dokončenie posledných diskusií o Zmluve o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a Japonskom (EPA).

Päť rokov rozhovorov

Obe strany rokujú o obchodnej zmluve už od roku 2013. Po tom, čo americký prezident Donald Trump v januári odstúpil od dohody o Transpacifickom obchodnom partnerstve (TPA) a za svoju prioritu si zvolil ochranu trhu v USA, chce premiér Šinzó Abe urobiť z Japonska lídra v globálnom obchode.

„EÚ a Japonsko majú spoločnú víziu otvorenej a na pravidlách založenej svetovej ekonomiky, ktorá zaručuje tie najvyššie štandardy. Ostatným krajinám vysielame správu o význame slobodného a spravodlivého obchodu ako i spôsobe ako pofitovať z globalizácie,“ vyhlásil eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová.

Európske spoločnosti každoročne zaplatia na exportných clách do krajiny vychádzajúceho slnka približne 1 miliardu eur. Ich podstatná väčšina sa vďaka novej dohode v budúcnosti odstráni.

Obe strany sa dohodli na finálnom znení dohody o hospodárskom partnerstve s cieľom vytvoriť najväčšiu zónu voľného obchodu na svete. Bude pokrývať 600 miliónov ľudí a podľa odhadov Únie približne 30% svetového HDP.

Koniec ciel na potraviny a automobily

Dohoda je zároveň najväčšou bilaterálnou obchodnou zmluvou v histórii EÚ. Jej cieľom je odstrániť 99 percent colných sadzieb. Podľa júnových odhadov Komisie by sa podpisom dohody mohla zároveň zvýšiť hodnota vývozu EÚ o 20 miliárd eur.

Japonsko a EÚ sa na ministerskej úrovni o obchode dohodli už v lete tohto roku. Od tej doby obidve strany pracovali na jednotlivých detailoch finálneho textu. Európska únia na základe dohody postupne zruší svoje 10 percentné dovozné clo na automobily z Japonska, zatiaľ čo japonská vláda umožní prístup širšej škály európskych potravín na svoj trh.

https://euractiv.sk/clanky/potravinarstvo/slanina-syry-pivo-do-japonska-sa-maju-vyvazat-vo-velkom/

Dohoda ruší tiež clá na viaceré druhy syrov, ako napríklad gouda a čedar (v súčasnosti sú na úrovni 29,8 percenta), ako aj na vývoz vína (v súčasnosti na priemernej úrovni 15 %).

Umožní tiež únii výrazne zvýšiť vývoz hovädzieho mäsa do Japonska, zatiaľ čo bravčové mäso bude predmetom bezcolného obchodu v sektore spracovaného mäsa a takmer bezcolného obchodu v sektore čerstvého mäsa.

Sporný bod stranou

Napriek dlhým rokovaniam však strany ponechali stranou jeden z najspornejších bodov, ktorý brzdil rokovania: mechanizmus ochrany investorov.

Tokio odmieta únii odobriť vytvorenie Investičného súdneho dvora, ktorý by nahradil tradičný systém medzinárodných arbitráží. Prvýkrát bol tento systém uplatnený v rámci obchodnej dohody EÚ s Kanadou (CETA).

Diskusie o tomto bode budú v samostatnom kole rokovaní pokračovať budúci rok, aby sa tak neohrozila celá obchodná dohoda.

„Postupujeme konštruktívnym spôsobom, ale dohodli sme sa, že vyjednávači musia v tejto záležitosti pokračovať v rozhovoroch,“ dodala švédska eurokomisárka.

 

 

„S uzatvorením rokovaní sa otvorili dvere pre dokončenie interných procedúr, ktoré povedú k podpisu, ratifikácii a implementácii dohody,“ vyhlásil v piatok predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Konečnú verziu dohody bude musieť schváliť Európsky parlament aj jednotlivé štáty EÚ, až potom nadobudne platnosť. Tento proces však nie je zaručený. Vlani napríklad belgický región Valónsko využil svoje právomoci a takmer potopil podobnú dohodu medzi EÚ a Kanadou