Nečinnosť Komisie pri slovinskom ohrozovaní eurorozpočtu sa jej môže vypomstiť

Ak Komisia voči slovinskému premiérovi nezakročí, europarlament jej môže neodobriť tohtoročný rozpočet. [EPA-EFE/Francois Lenoir]

Slovinsko ako jediná zapojená krajina stále nevymenovalo delegovaných európskych prokurátorov, eurokomisia pritom za podobné prípady môže zmrazovať eurofondy. Za nečinnosť jej už hrozí žaloba a o dva roky proces, ktorý v minulosti viedol k jej odstúpeniu.

Slovinsko, tak ako každá krajina zapojená do Európskej prokuratúry (EPPO), malo do inštitúcie nominovať okrem samotného európskeho prokurátora aj dvoch delegovaných.

Úrad, ktorý má vyšetrovať korupciu a podvody na eurofondoch, funguje už od júna. Delegovaných prokurátorov v Slovinsku ale stále nemá. Šéfka EPPO už vyhlásila, že vládne obštrukcie ohrozujú európsky rozpočet a zodpovední by mali konať.

Európska komisia pritom má v rukách nástroj, ktorý je určený na takéto prípady. Mohla ho využívať už od januára, doteraz tak ale neurobila.

Europoslanci sa jej aj naďalej vyhrážajú žalobou za nečinnosť, odhlasoval ju už aj právny výbor. O rok a pol bude tiež parlament odobrovať rozpočet za rok 2021. V minulosti po neudelení takéhoto schválenia pritom celá Komisia odstúpila.

„Ak by Komisia v tejto veci zostala neaktívna, budeme sa tomu vo výbore venovať,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko český europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP) z Výboru pre kontrolu rozpočtu (CONT), ktorý by takýto proces začal.

Slovinské predsedníctvo Únie chce posilniť právny štát, samo ale čelí kritike za jeho porušovanie

Vláda Janeza Janšu čelí obvineniam z obmedzovania nezávislých médií a stále nedosadila európskych delegovaných prokurátorov. Niekoľko europoslancov navrhuje, aby Komisia krajine pozastavila financovanie.

Čo (ne)urobilo Slovinsko

Len za prvých sto dní svojej práce Európska prokuratúra otvorila vyšetrovania škôd na európskom rozpočte až vo výške 4,5 miliárd eur. Úradu môžu korupciu nahlasovať aj bežní ľudia a ich podozrenia preveruje 22 európskych prokurátorov, ktorí koordinujú prácu 95 delegovaných prokurátorov.

Funguje to tak všade okrem Slovinska, kde európsky prokurátor žiadnych delegovaných pracovníkov nemá.

Kandidáti na slovinských európskych delegovaných prokurátorov boli vybraní už v máji, premiér Janez Janša ich však nevymenoval kvôli údajným nezrovnalostiam pri výberovom konaní. Slovinskí administratívny súd 5. októbra toto rozhodnutie zvrátil.

Janšov krok pôsobí ako osobná pomsta, jeden z navrhnutých prokurátorov ho totiž v minulosti vyšetroval z korupcie. Do väzenia nakoniec nešiel, keďže uplynula premlčacia doba.

Krajiny bez európskych delegovaných prokurátorov: Fínsko má primálo korupcie, Slovinsko slabý právny štát

Fínsko aj Slovinsko meškajú s nomináciami na Európsku prokuratúru. Fínska občianska spoločnosť súhlasí s argumentom, že by mali delegovaní prokurátori primálo práce, Slovinci vidia za meškaním politickú nevôľu premiéra Janšu. Je to jeden z dôvodov, prečo mu hrozí odvolanie.

Čo môže urobiť Komisia

Slovinská vláda robí obštrukcie tak dlho, že to šéfka úradu Laura Kövesi považuje za „priepasť v trestnom stíhaní v zóne EPPO“ a spochybnila, či je rozpočet EÚ stále dostatočne chránený. Situáciu chce vidieť napravenú pomocou „všetkých dostupných nástrojov“.

Tým, že Slovinsko vstúpilo do Európskej prokuratúry a následne nedodržalo pravidlá vyplývajúce z tohto záväzku, sa vystavilo možnosti zmrazenia eurofondov za nedostatočnú ochranu európskych peňazí.

Komisia sa ale zatiaľ spolieha na to, že Slovinsko situáciu napraví skôr, než bude musieť zasiahnuť. Hovorca Komisie pre EURACTIV Slovensko povedal, že inštitúcia je s krajinou v sústavnom kontakte a zlyhania ju mrzia.

Borrell sa dištancoval od výrokov slovinského premiéra na konferencii iránskej opozície

Slovinsko stojí na čele EÚ v rámci predsedníctva v Rade EÚ od 1. júla. No už necelé dva týždne po prebratí tohto postu sa ukazuje, že Únia bude musieť mať aktivity Ľubľany pod drobnohľadom.

Čo jej hrozí ak, to neurobí

Európsky parlament už niekoľko mesiacov hrozí Komisii žalobou, ak nástroj na podmieňovanie eurofondov čoskoro nevyužije. Po letnej prestávke sa proces znovu posunul, žalobe dal súhlas Výbor pre právne veci (JURI).

Podľa informácii portálu Politico chce Komisia prvé kroky k uplatneniu mechanizmu podniknúť už na budúci týždeň, čo by žalobu pravdepodobne zastavilo.

Ani po spustení mechanizmu však Komisia nebude mať celkom vyhraté. Europarlament bude totiž v úvode roka 2023 rozhodovať o tom, či jej udelí takzvané absolutórium, čím finálne odobrí rozpočet za rok 2021. Komisii zatiaľ odmietol udeliť absolutórium dvakrát, v roku 1984 a 1998. V druhom prípade to bolo kvôli obvineniam z korupcie a viedlo to k odstúpeniu Komisie.

„Máme viacero nástrojov, ktoré môžeme použiť,“ hovorí Zdechovský s tým, že je zatiaľ skoro povedať, ktorý by v takomto prípade zvolili.

Ďalší z členov výboru CONT, slovenský europoslanec Michal Wiezik (Spolu, EPP), ale pripomína, že EPPO funguje aj bez slovinských delegovaných prokurátorov, ich prácu nahrádza slovinský európsky prokurátor.

„Zatiaľ nemám pocit, že výbor CONT podnikne ráznejšie kroky na adresu Komisie, aj z dôvodu možnosti využitia európskych prokurátorov,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko Wiezik s tým, že ide o ďalší príklad situácie, kedy členský štát odmieta plniť svoje záväzky a s týmto problémom zápolí celá EÚ.

Štyria z piatich Európanov: Narúšatelia právneho štátu nemajú dostávať európske peniaze

Vyše 80 percent občanov Európskej únie a 74 percent Slovákov sa v prieskume verejnej mienky vyslovilo za podmienenie prístupu k financiám EÚ dodržiavaním zásad právneho štátu a demokratických hodnôt. Vyplýva to z augustového prieskumu Eurobarometra.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte